Prindiserver

Allikas: Vikipeedia

Prindiserver (inglise print server, printer server) on tarkvararakendus võrguseadme või arvutiga, mis haldab printimistaotlusi ja teeb prindijärjekorra olekuteave kättesaadavaks lõppkasutajatele ja võrgu administraatoritele.

Prindiserver võtab printimistööd arvutitest vastu ja saadab need edasi vastavatesse printeritesse. Prindiserverid on kasutusel nii suurettevõtetes kui ka väikeettevõtetes ja kodukontori võrkudes. Prindiserverid on sageli pakitud ruuteritega. Prindiserverid on väga kompaktsed seadmed, mis sisaldavad sisseehitatud traadita antenni ja LED-tulesid, mis näitavad olekut.

Suures organisatsioonis ühe eriotstarbelise arvuti olemasolul võiks prindiserver juhtida sadu printereid. Väikeses kontoris on prindiserver sageli üles seatud isehäälestuva juhtimise või väikese võrguühenduse seadme kaudu, mis täidab sama ülesannet nagu suur prindiserver, kuid hõivab vähem väärtuslikku kettaruumi kontori piiratud hulgal arvutitel.

Prindiserverid võivad toetada mitmesuguseid tööstusharu standardeid või varaliste prindiprotokolle, sealhulgas Internet Printing protokolli, Line Printer Daemon protokolli, Microsoft Network Printing protokolli, NetWare, NetBIOS/NetBEUI või JetDirect. Prindiserver võib olla võrku ühendatud arvutiga kas koos ühe või mitme printeriga.

Alternatiivina võib prindiserver olla spetsiaalne seade võrgus, mis on ühenduses LAN-iga ja ühe või enama printeriga. Kindla serveri seadmed kipuvad olema üsna lihtsad nii ülesehituse kui ka omaduste poolest. Prindiserveri funktsioonid võivad olla integreeritud teiste seadmetega, nagu traadita ruuteri, tulemüüri või mõlemaga. Mõnel printeril võib olla olemas juba sisseehitatud prindiserver.

Mitte kõik printerid, millel on õiget tüüpi ühendus, ei pruugi sobida ega saa iga prindiserveriga ühendust luua. Serverite valmistajad teevad kättesaadavaks nimekirja, kus on välja toodud vastavad printerid, mis millega ühilduvad. Server ei pruugi rakendada kõiki printeri sidepidamise funktsioone (madal tindi signaal jne). Prindiserverid pakuvad tõhusamat viisi jagada kontori printereid. Prindiserver võimaldab võrgus olevatele arvutitele juurdepääsu võrgus olevatele printeritele. Selle juures on prindiserverid kasulikud väikestes võrkudes, sest nad väldivad failide liigutamist arvutist arvutisse enne printimist.

Suured erinevused on USB-ga ühilduvate printerite ja mitte USB-ga ühilduvate printerite vahel. (Välja toodud NETGEAR Print Server Compatibility nimekirjas) Mõnel printeril, nagu PS121, on oma ühilduvus nimekirjad. Tihti on uue printeri väljatulemise, testimise ja raporteerimise tulemuste vahel ajavahe. NETGEAR-i Foorum on hea koht küsida kokkusobivuse kohta uusimate toodete puhul. Juhtmevaba prindiserver võimaldab ühte või kahte printerit jagada pidevalt Wi Fi-võrgus. Juhtmevabad prindiserverid koduvõrkude jaoks on üldiselt saadaval nii 802.11b ja 802.11g variantides.

Eelised:[muuda | muuda lähteteksti]

  • Võimaldab ükskõik kui suurel hulgal kasutajatel ühte printerit ühiselt kasutada.
  • Väldib failide teisaldamist arvutist arvutisse, mis on otseühenduses printeriga.

Juhtmevaba prindiserveri eelised:[muuda | muuda lähteteksti]

  • Võimaldab printeritel asuda ükskõik kus on traadita interneti võrgu ulatus, mitte ei ole seotud kindla asukohaga, kus asub arvuti.
  • Ei vaja, et arvuti oleks alati sisse lülitatud printimiseks.
  • Ei vaja arvutit kõikide printimistööde haldamiseks, mis võivad aeglustada selle tööjõudlust.
  • Võimaldab administraatoritel muuta arvuti nimesid ja muid seadmeid, ilma et peaks uuesti seadistama võrgus printimise sätteid.

Puudused:[muuda | muuda lähteteksti]

  • Prindiserverid ei pruugi toetada enamikku mitmeotstarbeliste printerite (nagu faks ja fotode kopeerimine) funktsioone.
  • Mõned printerid, näiteks GDI printerid, kasutavad suletud käske, mis muudavad need prindiserverile kasutuskõlbmatuks.
  • Printerid, mis on tehtud nii, et nad annaksid tagasisidet oma oleku kohta arvutitele, ei saa seda teha läbi prindiserveri, kuigi printimine siiski töötab.

Enamik prindiserverite toodete hulka kuulub installimise tarkvara CD-ROM-il, mis tuleb alla laadida ühele arvutile, et viia lõpule seadme konfiguratsioonid. Nagu võrguadapterid, siis ka traadita prindiserverid peavad olema tuvastatud õige internetivõrgu nimega ja krüpteerimise seadmetega. Traadita prindiserver nõuab kliendi tarkvara paigaldamist igale arvutile, mis vajavad printeri kasutamist.

Traadita prindiserver peab olema ühendatud printeritega läbi internetikaabli, tavaliselt kas USB 1.1 või 2.0 abil. Prindiserver ise ei saa ühendust luua ruuteriga Wi-Fi-võrgu kaudu või siis saab nad ühendada interneti kaablit kasutades.

Paljud suured ja väikesed ettevõtted jagavad printereid töötajate vahel, kes töötavad samas kontoris. Kõige kergem viis selle tegemiseks on kasutada prindiserverit, mis on eraldi seisev tööjaam, mis on pühendunud kontoris olevate printeritega tegelemisele. Tavaliselt installitakse serveri operatsioonisüsteem prindiserveri arvutisse ja siis saab selle süsteemi lisada kontoris olevad printerid vastavate draiveritega. Uued printerid seadistatakse sel juhul prindiserveri jagamiseks, et töötajad saaksid eri tööjaamadest nendega ühenduse luua.

Siis kui vajalikud printerid ja draiverid on installitud ja ühendatud peamise prindiserveriga, peab töötajate tööjaamad sellega kooskõlastama, et serveriga ühendus luua. Printerid on lisatud läbi "Printerid ja faksid" juhtpaneeli, kus peab sisestama prindiserveri IP-aadressi ja järjekorra nime igale printerile eraldi. Pärast seda, kui kontori printerid on lisatud tööjaamale, saad valida ühe internetiühendusega printeri nende peamiseks printeriks, mis saab olema esimene valik printimise alustamisel.

Kui dokumenti prinditakse internetiühendusega printeris, siis loob arvuti kõigepealt interneti kaudu prindiserveriga ühenduse. Prindiserver saab taotluse ja siis suunab printimistöö edasi järjekorda, mille kasutaja on valinud. Töö saadetakse uuesti läbi internetiühenduse ja see jõuab soovitud printerisse protsessi alustamiseks.

Kuigi prindiserverid lubavad kasutajatel printida dokumente ilma otseselt ühendamata kas serveri või printeriga, siis vahel on vajalik, et töötatakse otseselt prindiserveriga, eriti kui on vaja teha probleemiotsing. Administraator saab samuti ka kustutada või lisada prindiserverisse printereid ja kontrollida, kas dokument on printerisse saadetud või mitte.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]