Mine sisu juurde

Pluragrotta

Allikas: Vikipeedia
Jani Santala sukeldumise jäädvustus aastast 2018

Pluragrotta on üleujutunud maa-alune koobastik, mis paikneb Rana vallas Norras. Hea läbipaistvusega üsnagi külm vesi on graniidist aluspinnases uuristunud pae pooridesse ja marmorist moodustitesse otse Plura jõest.

1960. aastail paisutati Skandinaavia mäestikus Plurdaleni orus asuvat Kallvatneti järve, sellega seoses muutusid võimalikuks koopasukeldumised. Läbimatud on enamik üpris kitsastest koopakäikudest, mida on kokku ligi 200. Sealsed rahnud, liivad ja setted arvatakse pärinevat sub- ja periglatsiaalsusest.

1980. aastal sukeldusid nendesse esimestena Svein Grundstrøm ja Bjørn Fagertun. Uuringuid viidi algselt läbi Bergeni Ülikoolist. Avastusretki on hiljem korraldanud kaks sukeldumisorganisatsiooni. Norsk Teknisk Dykkekrets sooritas esmased mõõdistamised, Reel Action Diving on tööd jätkanud aastast 2002. Laskuda saab laiematesse käikudesse, mis ulatuvad sügavusse vähemalt 135 m.

Soomlastest on saanud üks peamisi sukeldujate sihtrühmasid. 2013. aastal leidsid nad ühenduse kahe sissepääsu vahel. Plurast on võimalik välja jõuda õhuga täitunud kuiva koopasse nimega Steinugleflåget. Tõus viimase peamisesse tiiki eeldab vertikaalset lõpp-pingutust umbes sajakonnal meetril. Kogu ligikaudu 3 km pikkune teekond on raskelt läbitav ja nõuab asjatundlikkust, retk kestab umbes viis tundi. Sukeldumisi saab ette võtta olenemata aastaajast, küll on talvel vajalik lõhkuda avaus jõge katvasse jäässe.

Koobastiku vees ei teatud elavat kalasid, siiski on neid ülesvõtetele väga harva jäädvustatud. Sissepääsukäikudes võib kohata aga väiksemaid lülijalgseid.

Maailmarekord

[muuda | muuda lähteteksti]

10. augustil 2019 abiellusid koobastikus soomlane Jani Santala ja norralanna Ina Traelnes. Guinnessi rekordite raamatusse läks see kirja kui enima osavõtuga sukeldumist nõudva veesulus laulatusena.

Õnnetusjuhtumid

[muuda | muuda lähteteksti]
  • 1988. aastal vigastas sukelduja oma sukeldumisülikonda vastu teravat kivinukki, jalga haavates pääses ta siiski kergema hüpotermiaga.
  • 2006. aastal uppus sukelduja Norrast, kelle leidsid 12 päeva hiljem britid.
  • 2014. aastal uppusid kaks sukeldujat Soomest, ülejäänud kolm pääsesid kessoontõvega. Traagikat käsitletakse filmis "Takaisin pintaan" (2016).
  • 2024. aastal uppus sukelduja Ameerika Ühendriikidest.