Plisūns

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Plisūns
Valgla maad Läti
Väljavool Plisunka
Pindala 4,8 km²[1]
Keskmine sügavus 1,8 m
Suurim sügavus 3,8 m
Koordinaadid 56° 13′ 13″ N, 28° 0′ 22″ E
Plisūns (Läti)
Plisūns

Plisūns (ka Dunduri järv, Plisūna järv, Plisuna järv või Plusons, läti keeles Dunduru ezers, Plisunas ezers, Plisūna ezers, Plisūnas ezers, Plusona ezers või Plusina ezers, latgali keeles Plysuna azars, Plysūna azars, Plysūns või Plysuns) on järv Lätis Ludza piirkonna Istra vallas; selle lõunakaldale jääb Dagda piirkonda kuuluv Šķaune vald. Järv asub merepinnast 150,1 meetri kõrgusel Latgale kõrgustikul.

Järv asub Velikaja jõgikonnas. Sealt voolab välja Zilupe jõkke suubuv Plisunka jõgi. Järve suubuvad Zeiļova järvest algav Zeiļova kraav, Molveja järvest algav Perekopi kraav ja veel kuus kraavi. Järve valgla on 60,9 km². Kaldad on madalad ja lauged, põhi on valdavalt liivane, keskosas ka mudane.[2]

Järv on eutroofne, vähesel määral ka kinni kasvanud. Seal asub saar pindalaga 0,2 ha. Järve palistab ligi 20 meetri laiune pilliroo riba, makrofüütidest kasvavad seal veel kõrkjad, kilbukad ja penikeeled. Kaladest elavad seal haug, latikas, ahven, särg, roosärg, koger, linask, karpkala ja koha. Suuremad asulad selle kallastel on Čerņavski ja Ustje.

Järve lõunakalda lähistel asub vees Plisūnsi hiidrahn, millel kõrgus kolm meetrit, laius 4,4 meetrit, pikkus aga 5,4 meetrit.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Vietvārdu datubāze
  2. Latvijas daba. Rīga : Preses nams.