Pleščanicy

Allikas: Vikipeedia
Pleščanicy

valgevene Плешчаніцы * / Pleščanicy *transkriptsioon: Pleštšanitsõ
vene Плещеницы (Pleštšenitsõ)

Pindala 7,8 km²[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 5903 (2011)

Koordinaadid 54° 25′ N, 27° 50′ E
Pleščanicy (Valgevene)
Pleščanicy

Pleščanicy (transkribeerituna Pleštšanitsõ, poola keeles Pleszczenice) on alev Valgevenes Minski oblastis Łahojski rajoonis, Pleščanicy külanõukogu halduskeskus.

Pleščanicys on kaks keskkooli, spordikool ja muusikakool. Alevis on kaks raamatukogu. Pleščanicys on toiduainetetööstus, seal töödeldakse puitu ja valmistatakse ehitusmaterjale. Veehoidla kaldal asub kalapüügibaas koos hotelliga.

Vaatamisväärsusteks on XX sajandi algul ehitatud sünagoog ja õigeusu kirik.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pleščanicyt mainitakse esimest korda XVI sajandil. Toona oli see Minski vojevoodkonda ja Minski maakonda kuuluv küla. Asula kuulus Tyszkiewiczite suguvõsale.

Õigeusu kirik

Uputuse ajal tegutses asula ümbruskonnas partisanide salk, mis rüüstas Moskva poole üle läinud feodaalide losse, korraldasid teedel varitsusi, aga kohalikul talurahval ei lubanud nad käia okupeeritud Minskis.

Poola jagamisel hakkas Pleščanicy aastal 1793 kuuluma Venemaa Keisririigi koosseisu. Ühtlasi muudeti senine küla aleviks. 1812. aasta sõjas toimus alevi all Vene ja Prantsuse vägede vahel lahing.

Aastal 1817 ehitasid Tyszkiewiczid alevisse õigeusu kiriku, aga aastal 1825 asutasid nad sinna teatri, mis tegutses 10 aastat. Sajandi lõpus oli asulas peale kiriku veel ka sünagoog, seal pruuliti õlut ja toimusid laadad. Aastal 1885 asutati alevisse vabrik, kus valmistati kingataldasid, hiljem hakati seal tootma ka saapanaelu.

Aastal 1924 sai alevist samanimelise Valgevene NSV rajooni keskus. Aastal 1929 olid seal elektrijaam, saekaater, veski. Aastal 1962 liideti Pleščanicy Łahojski rajooniga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]