Mine sisu juurde

Platon Lebedev

Allikas: Vikipeedia
Platon Lebedev (2009)

Platon Lebedev (sündinud 29. novembril 1956 Moskvas) on Venemaa ärimees, kes aastatel 2003–2014 kandis vanglakaristust. Amnesty International luges teda meelsusvangiks.

Lebedev lõpetas 1981 Moskva Plehhanovi-nimelise Rahvamajanduse Akadeemia.

Lebedev oli panga MENATEP kaasasutaja ja Jukose aktsiaid valitsenud MENATEPi grupi direktorite nõukogu esimees.

2003. aasta lõpus Lebedev vahistati. 31. mail 2005 mõistis Moskva linna Meštšanski kohus Lebedevi süüdi 6 süüdistuspunktis seitsmest ja karistas teda 9 aasta pikkuse vangistusega. Muu hulgas tunnistati ta süüdi maksutulude varjamises ja maksudest kõrvalehoidmises, Jukosest raha väljakantimises, kohtu nõuete eiramises ja aktsiate ebaseaduslikus omastamises. Täpselt samade punktide eest täpselt sama pikaks ajaks mõisteti vangi ka tema äripartner Mihhail Hodorkovski. Süüdimõistmise hetkeks olid mõlemad vanglas istunud juba 583 päeva ehk poolteist aastat, mille võrra vanglas istuda jäävat aega lühendati. Lisaks tuli mõlemal tsiviilhagi raames maksta 17,4 miljardit rubla ehk 7,6 miljardit Eesti krooni.[1]

Paljud inimesed usuvad, et Hodorkovski ja Lebedev olid tegelikult süütud, aga võimud lavastasid nad süüdi ja käskisid kohtul nad süüdi mõista. Mõlemad olid Venemaa valitsuse suhtes kriitiliselt meelestatud ja otsustasid hakata toetama opositsioonierakondi.

Kohtuprotsess Hodorkovski ja Lebedevi üle äratas suurt tähelepanu isegi välismaal. Näiteks Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee saatis Sabine Leutheusser-Schnarrenbergeri oma raportandina Jukose afääri asjus Moskvasse Hodorkovski ja Lebedeviga kohtuma. Meštšanski kohus keeldus 28. septembril 2004 selleks kohtumiseks luba andmast.[2]

2010. aasta detsembris mõisteti Lebedev süüdi nafta varastamises ja tema karistust pikendati 14 aastale. Mõni kuu hiljem lühendati karistust 13 aastale. 1. novembri 2012 vähendas Velski rajoonikohus Lebedevi karistust veel kolme aasta võrra, mis tõi tema vabanemistähtaja juulisse 2013.

  1. "Kes? Mis? Kus?" 2006, lk. 317
  2. "Kes? Mis? Kus?" 2006, lk. 188

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]