Pierre Dørge

Allikas: Vikipeedia

Pierre Dørge (sündinud 28. veebruaril 1946 Kopenhaagenis) on Taani džässkitarrist, bändiliider ja helilooja.

Pierrest[muuda | muuda lähteteksti]

Ta asutas 1980. aastal "New Jungle Orchestra", mida juhatab ta tänapäevani. Ansambli liidrina lõi ta unikaalse ja lõbusa kombinatsiooni traditsionaalsest ja modernsest džässist koos Lääne-Aafriklaste "Highlife" stiilis kitarrimuusikaga. Ta on koondanud eurooplaste, asiaatide, aafriklaste ja afro-ameeriklaste traditsioonid.

Pierre töökaaslased[muuda | muuda lähteteksti]

Tema kaastöötajate seas on tema abikaasa pianist Irene Becker, bassist Johnny Dyani ja löökpillimängija Marilyn Mazur. Teismelisena võitis ta auhinna Taani Radio Jazz võistlustel.

Muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Dørge on üks kõige viljakam ja mitmekülgsem figuur tänapäeva Taanis. Ta on olnud huvitatud modernsest džässist oma karjääri alguses (1960. aastatel). Läbi nende aastate on ta näidanud suurt uudishimu ka teiste kultuuride ja žanirte vastu ning on mänginud džässrokki. Pierre on olnud tugevalt mõjutatud ka Araabia muusika ja Balkani ja Gambia folkmuusika poolt. Tal on väga eriline muusika. Dørge toetub oma taustale, luues tugevat ja üllatavat muusikat. Enamiku tema ansambli repertuaaridest on koostanud ja korraldanud tema. Ta kasutab kontraste, vahel lihtsuse ja keerukuse vahel, tuulevaikuse ja tormi vahel jne. Muuhulgas on ta kuulanud palju Duke Ellingtoni ja Charles Mingust.1998.aastal sai ta Taani riigilt helilooja saatuse.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Oma karjääri jooksul on ta töötanud ja algatanud palju ansambleid. Ta on mänginud tasuta muusikat (ikka ja jälle koos saksofonist John Tchicaiga) ja svinge (koos viiuldaja Svend Asmusseniga). Ta on käinud tuuride kõikidel mandritel. Nende reisidega ja lindustustega on ta pälvinud suurt tähelepanu.