PhoneBloks

Allikas: Vikipeedia
Phonebloks
Bandeau avertissement silver 3.svg
Selle malli parameetrid tuleb
tõlkida ja asendada.
Phonebloks front side.jpg
Pildiallkiri
Tüüp Nutitelefon
Sisend Puuteekraan
Veebileht Ametlik koduleht

Phonebloks on nutitelefon, mis koosneb lahtikäivatest plokkides. Hollandi disainer Dave Hakkens tuli Phonebloksi idee peale vastamaks kiiresti kasvavale tehisrämpsu probleemile.[1] Phonebloks pole esimene modulaarse disainiga nutitelefon, kuid see on tuntud tema suure modulaarsuse ning kogutud tähelepanu tõttu.[2] Lisades plokke (inglise bloks) emaplaadile, on võimalik valmistada personaliseeritud nutitelefon. Neid plokke on võimalik välja vahetada juhul kui plokk saab kahjustada või kui kasutaja soovib osta uuemaid komponente. Telefoni prototüüp pidi valmima 2013. aasta detsembriks ja esimest valmis PhoneBloki olevat võimalik soetada juba 2014. aasta detsembris.[3]

Plokke saab olema võimalik osta blokstore-st, "rakenduste pood riistvara ostmiseks", kust kasutajad saavad osta uusi ja kasutatuid plokke ning müüa enda vanu plokke.[4]

Kontseptsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Avatud Phonebloks

Phonebloks nutitelefon koosneb emaplaadist, kuhu saab kinnitada plokke. Iga plokk vastutab mingi kindla funktsiooni eest telefonis.[5] Plokkidel on erinevad suurused. Näiteks kui kasutaja soovib rohkem mälu, saab emaplaadile kinnitada suurema mäluplokki ning eemaldada mingi muu plokk. Nüüd ei ole vaja osta täiesti uut telefoni põhjusel, et ta on muutunud vanaks või läinud katki. Kui telefon läheb katki on tavaliselt süüdi ainult üks jupp, näiteks emaplaat või ekraan. Phonebloksi puhul saab need jupid lihtsalt välja vahetada, ilma et peaks terve telefoni peale raha kulutama. Samuti saab aegunud või mitte piisavalt võimekad jupid välja vahetada uute vastu. Teoorias peaks see viima tulemuseni, kus visatakse ära vähem telefone ja tekitatakse nõnda vähem rämpsu. Neid nutitelefone hakatakse müüma osade kaupa või alustamiskomplektina. Telefoni ekraan katab terve esipoole, helinupud ning peakomplekti pistik asuvad telefoni külgedel ning plokid on kinnitatud telefoni tagumisele poolele. Telefoni plokke hoiavad kinni alumisel serval asuvad kruvid.

Sotsiaalmeedia kampaania[muuda | muuda lähteteksti]

Phonebloks on kogunud tähelepanu mitmelt suurelt informatsiooniagentuurilt nagu CNN[1], Forbes[5] ja Yahoo! News[6]. Phonebloksi idee elluviimiseks on vajalik rahva huvi selle telefoni vastu. Selleks tehti kampaania Thunderclapis, kus inimesed Facebooki või Twitteri kaudu allkirjastasid, et nad soovivad omada sellist telefoni. Phonebloks on tekitanud ärevust paljudes sotsiaalmeedia lehtedes kaasaarvatud Twitter, Facebook ja võib-olla kõige rohkem Thunderclap, kus on juba üle 950000 toetaja 2013. aasta oktoobri seisuga ning sotsiaalne ulatus on üle 360 miljoni inimese.[7]

Probleemid[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud inimesed toetavad Phonebloksi kontseptsiooni realiseerimist, kuid leidub ka palju vastuväiteid selle reaalseks teostamiseks.

Majanduslik täidetavus[muuda | muuda lähteteksti]

Phonebloks vajab suuri rahasummasid, et olla eluvõimeline konkurent teiste nutitelefoni tootjate vastu. Phonebloks vajab mitmeid erinevaid tootjaid, kes valmistaksid plokke, sest muidu on plokkide valik limiteeritud, mis võtaks ära vaba arendamise tunde.

Tehnilised takistused[muuda | muuda lähteteksti]

Plokid on kõik emaplaadist eraldi jupid, seega peavad signaalid kordades kauem liikuma komponentide vahel.[8] See lisadistants tekitaks märgatavaid viivitusi komponentide vahel, mis omakorda teeks telefoni väga aeglaseks ning aku kestvus oleks väga lühike. [9]. Lisaks peavad plokkidel olema kõrge kvaliteediga metallpulgad ja sokeldused. Süsteemi, mis võimaldab kasutajal omavoliliselt asetada plokke, võib olla väga keeruline teha. Lõppversioon hakkab olema arvatavasti palju paksem kui tänapäeva nutitelefonid ja võib tekkida oht, et plokkid emaplaadilt välja kukkuma.

Potentsiaalne tehisrämpsu kasv[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud arvavad, et kui Phoneblokse hakatakse reaalselt kasutama, siis tehisrämps ei lange, vaid hoopiski tõuseb.[10][1][11] Pidevate komponentide välja vahetamine tekitaks rohkem rämpsu, kui uue telefoni ostmine kord iga kahe aasta tagant, sest enamasti visatakse vanad komponendid ära.

Teostamine[muuda | muuda lähteteksti]

Peale seda, kui Hakkens saavutas oma 900000 toetaja sihtmärgi Thunderclapis, hakkas ta Motorolaga koostööd tegema. Motorola on arendanud praktilisemat modulaarset nutitelefoni, mis koosneb siseskelettist koos piludega telefoni taga, kuhu saab sisse nihutada plokke. Hakkens soovitab Phonebloksi teotajatel olla kursis Motorola modulaarse telefoni disainimisprotsessiga. Motorola Projekt Aral on aga mitmed probleemid, mis piiravad ka Phonebloksi arendamist.[12]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. 1,0 1,1 1,2 McNicoll, Arion. "Phonebloks: The smartphone for the rest of your life". CNN.com. Vaadatud 11. detsember 2013. 
 2. Oswald, Ed. "Modu looks to make cell phones 'modular'". betanews. Vaadatud 10. detsember 2013. 
 3. "PhoneBloks Kickstarter Campaign". Vaadatud 8. detsember 2013. 
 4. Hakkens, David. "Phonebloks: A Phone Worth Keeping (Idea)". Vaadatud 8. detsember 2013. 
 5. 5,0 5,1 Antony Leather: Phonebloks - A Customizable Smartphone That Could Revolutionize The Industry Forbes (vaadatud 11. detsembril 2013)
 6. Daniel Bean: Phonebloks wants to be the first truly upgradeable smartphone, but questions linger news.yahoo.com (vaadatud 8. detsembril 2013)
 7. Phonebloks mobile phone concept by Dave Hakkens Dezeen magazine (vaadatud 8. detsembril 2013)
 8. Hahn, George. "Why the PhoneBloks phone will never happen". genericmaker.com. Vaadatud 11. detsember 2013. 
 9. Pogue, David. "Why Snap-Together Cell Phones Will Never Work". scientificamerican.com. Vaadatud 8. detsember 2013. 
 10. Hakkens, David. "PHONEBLOKS: THE PLAN". Vaadatud 8. detsember 2013. 
 11. "Why Lego Design Principles Don't Work On Smartphones". Vaadatud 8. detsember 2013. 
 12. Ho, Joshua. "Motorola's Project Ara: Phonebloks from an OEM". AnandTech. Vaadatud 8. detsember 2013. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]