Philadelphia raekoda

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Philadelphia raekoda 2012. aastal

Philadelphia raekojahoone (inglise keeles Philadelphia City Hall) valmis Ameerika Ühendriikide Pennsylvania osariigi suurima linna Philadelphia esindushoonena aastatel 18711901. Historitsistliku arhitektuuriga ja uusbarokse lopsakusega Teise keisririigi stiilis kõrgehitise projekteerisid arhitektid John McArthur Jr. ja Thomas Ustick Walter.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Kogu hoonet kujutav illustratsioon 1891. aastast

Raekoda teatakse kui kõrgeimat müüritisehitist maailma ajaloos, mis tähendab, et hoonel puudub kandev teras- või betoonkonstruktsioon. Hoonet toetavad graniidist ja tellistest kandeseinad, mis on kuni 6,7 meetrit paksud. Välisilmeks kasutati materjalidena paekivi, graniiti ja marmorit. Valmides oli see oma 155,8 meetri kõrguse torni ja sekke tippu lisatud linna asutaja William Penni 11 meetri kõrguse skulptuuriga vaieldamatult kõrgeim hoone kogu maailmas, jäädes kõrguselt alla vaid kahele rajatisele: peaaegu kaks korda Eiffeli tornile (324 m) ja napilt Washingtoni monumendile (169,3 m). Linna kõrgeimaks hooneks jäi see kuni One Liberty Place'i valmimiseni 1986. aastal.

1976. aastal kanti raekojahoone Ameerika Ühendriikide Ajalooliste Paikade Riiklikku Registrisse (National Register of Historic Places).

William Penni skulptuur[muuda | muuda lähteteksti]

William Penni skulptuur