Petäjävesi vana puukirik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Petäjävesi vana puukirik
Petäjäveden vanha kirkko
Petäjävesi Old Church 2018.jpg
Üldandmed
Asukoht Petäjävesi
Ehituse algus 1763
Ehituse lõpp 1765
Aadress Vanhankirkontie 9
Tehniline ülevaade
Ehitusmaterjal Puit
Projekt ja ehitus
Arhitekt Jaakko Klementinpoika Leppänen

Petäjävesi vana puukirik (soome keeles Petäjäveden vanha kirkko) on Soomes, Petäjävesi vallas asuv puukirik, mis ehitati aastatel 1763–1765[1]. 1994. aastast kuulub Petäjävesi vana puukirik UNESCO maailmapärandi nimekirja[2].

Kirik jäeti maha 1879. aastal, kui valmis uus kirik[3]. Suviti toimuvad kirikus pühapäeviti jumalateenistused ja see on ka populaarne laulatuspaik[4].

Ehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Kirik ehitati Petäjävesi piirkonna kabeliks. Kohalikud elanikud said 1728. aastal loa ehitada väikese kiriku ja surnuaia, sest Jämsä linn asus elanike jaoks kaugel. Siiski kulus loa saamisest ehituse alguseni 35 aastat. Kiriku projekteeris ja ehitas Jaakko Klementinpoika Leppänen. 1821. aastal kiriku aknaid laiendati[5] ning käärkamber viidi kiriku põhjaosast idaossa. Samal aastal ehitas Erkki Leppänen, Jaakko Leppäneni lapselaps, ka kiriku kellatorni.

Unustusest maailmapärandi nimekirja[muuda | muuda lähteteksti]

1879. aastal ehitati uus kirik ja vana kirik jäeti maha. Aastakümneteks jäid kasutusele ainult kirikut ümbritsev surnuaed ning kellatorn. 1920. aastatel märkas kiriku arhitektuurilist väärtust Austria kunstiajaloolane Josef Strzygowski ja alates 1929. aastast on kirikut mitmeid kordi renoveeritud[6]. 1994. aastast kuulub Petäjävesi vana puukirik UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]