Pearl Harbor (film)

Allikas: Vikipeedia
Pearl Harbor
Žanr draamafilm
Režissöör Michael Bay
Stsenarist Randall Wallace
Helilooja Hans Zimmer
Peaosades Ben Affleck
Alec Baldwin
Jon Voight
Cuba Gooding noorem
Dan Aykroyd
Josh Hartnett
Kate Beckinsale
Jennifer Garner
Produtsent Jerry Bruckheimer
Michael Bay
Filmistuudio Touchstone Pictures
Buena Vista International
Esilinastus Ameerika Ühendriigid 25. mai 2001
Eesti 17. august 2001
Kestus 183 minutit
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel inglise, jaapani, prantsuse
Eelarve 140 000 000 dollarit
Ametlik veebileht
IMDb profiil

"Pearl Harbor" on 2001. aastal valminud Ameerika Ühendriikide sõjafilm, mille režissöör on Michael Bay. Film räägib II maailmasõja ajal toimunud jaapanlaste rünnakust USA mereväebaasile Pearl Harboris ja kolonelleitnant Doolittle'i juhtimisel korraldatud ameeriklaste vasturünnakust Jaapani Honshū saarele.

Filmi produtsendid olid Jerry Bruckheimer ja Michael Bay, kelle koostööst olid varem sündinud filmid "Armageddon" ja "Kaljukindlus".

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

1941. aastal käib Euroopas II maailmasõda, millest USA üritab eemale hoida. Rafe McCawley (Ben Affleck) ja Danny Walker (Josh Hartnett) on noored Ameerika sõjapiloodid, kes treenivad major Jimmy Doolittle'i (Alec Baldwin) juures. Ühel päeval teatab Doolittle Rafe'ile, et ta on vastu võetud Eagle Squadronisse, vabatahtlikest USA pilootidest koosnevasse eskaadrisse, mis läheb Suurbritanniale appi Saksamaa vastu võitlema. Rafe on aga hiljuti kohanud meditsiiniõde Evelynit (Kate Beckinsale) ja peab ta raske südamega maha jätma.

Samal ajal kui Rafe Inglismaale läheb, saadetakse Evelyn ning Danny ja teised ohvitserid Pearl Harborisse O'ahul. Rafe ütleb: "Sõjast kaugemal seal enam olla ei saa," ja see on tõsi. Pearl Harboril mööduvad sõdurite päevad surfates ja päikest võttes. Rafe aga on sõjakoldes Euroopas, ning kui tema lennuk ühel päeval alla tulistatakse, kukub ta merre ja jääb kadunuks.

Evelyn ja Danny on uudisest vapustatud, kuid leiavad peagi teineteiselt lohutust ning armuvad. Mõne aja pärast saabub Rafe ootamatult Pearl Harborisse. Selgub, et Prantsuse kalalaev oli ta merest leidnud ja päästnud. Rafe peab aga pettumusega tõdema, et parim sõber on ta armastatu üle löönud.

Samal ajal plaanib Jaapan rünnakut Pearl Harborile, ilma et USA sõjaluure nende kavatsustest teada saaks. 7. detsembri varahommikul saadab Jaapan 350 sõjalennukit Pearl Harborit ründama. Esmasihiks on suured Ameerika sõjalaevad ning seejärel minnakse lennubaasi kallale. Rafe ja Danny, kes on pärast eelmise õhtu baarikaklust autosse magama jäänud, ärkavad lennukimürina peale ja tormavad lennubaasi. Kahe peale õnnestub neil alla tulistada seitse jaapanlaste lennukit, ning ameeriklaste vastupanu märgates otsustab Jaapan taganeda. Rafe'ist ja Dannyst saavad kangelased ning nad edutatakse kapteniteks.

Hukkub üle 3000 ameeriklase ja president Franklin D. Roosevelt (Jon Voight) tahab jaapanlastele kätte maksta ning nende nõrgimat kohta valusalt rünnata. Rafe ja Danny kutsutakse missioonile. Enne kui nad lahkuvad, ütleb Evelyn Rafe'ile, et ootab Danny last, aga ei taha, et Danny seda veel teaks.

Ülesandeks on rünnata Tōkyōt ja seejärel maanduda Hiinas. Missioon ei kulge aga plaanipäraselt – lennukid peavad varem õhku tõusma ning pole kindel, kas Hiinasse jõudmiseks kütust jätkub. Pärast pommitamist lendavad Rafe ja Danny koos Hiina suunas. Hetk enne kütuse lõppemist näevad nad maismaad. Rafe üritab esimesena maanduda, kuid nähes kaldal Jaapani sõdureid, käsib Dannyl mujal maanduda. Rafe'i enda lennukil saab aga kütus otsa ja ta peab maanduma. Maa peal ründavad teda kohe jaapani sõdurid. Danny tuleb talle appi, kuid kukub seejärel alla. Rafe tormab Dannyt päästma ja jaapanlased piiravad nad sisse. Neil õnnestub jaapanlastest jagu saada, aga tulevahetuses saab Danny surmavalt haavata. Rafe võtab ta käevangu ja ütleb, et ta ei tohi surra, kuna Evelyn ootab temalt last. Oma viimase hingetõmbega ütleb Danny, et Rafe peab tema lapsele isa eest olema.

USA-s ootab Evelyn saabuvaid sõdureid. Tema nägu lööb särama, kui ta näeb Rafe'i lennuki pealt maha tulemas, kuid hetke pärast näeb ta Rafe'i taga olevat kirstu. Paar aastat hiljem elavad Rafe, Evelyn ja nende poeg Danny Tennessees farmis. Rafe küsib väikeselt Dannylt, kas ta tahab lendama minna, ja too on õhinal nõus.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]