Pearl Harbor (film)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pearl Harbor
Žanr draamafilm
Režissöör Michael Bay
Stsenarist Randall Wallace
Helilooja Hans Zimmer
Peaosades Ben Affleck
Alec Baldwin
Jon Voight
Cuba Gooding noorem
Dan Aykroyd
Josh Hartnett
Kate Beckinsale
Jennifer Garner
Produtsent Jerry Bruckheimer
Michael Bay
Filmistuudio Touchstone Pictures
Buena Vista International
Esilinastus Ameerika Ühendriigid 25. mai 2001
Eesti 17. august 2001
Kestus 183 minutit
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel inglise, jaapani, prantsuse
Eelarve 140 000 000 dollarit
Ametlik veebileht
IMDb profiil

"Pearl Harbor" on 2001. aastal valminud Ameerika Ühendriikide sõjafilm, mille lavastas Michael Bay. Film räägib II maailmasõja ajal toimunud jaapanlaste rünnakust USA mereväebaasile Pearl Harboris ja sellele järgnevast ameeriklasete vasturünnakust Jaapani saarele Honshū, mida juhtis kolonelleitnant Doolittle.

Filmi produtsendid olid Jerry Bruckheimer ja Michael Bay, kes on ka varem koostööd teinud filmidega "Armageddon" ja "Kaljukindlus".

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

1941. aastal on Euroopas käimas II maailmasõda, millest USA üritab eemale hoida. Rafe McCawley (Ben Affleck) ja Danny Walker (Josh Hartnett) on noored Ameerika sõjapiloodid, kes treenivad major Jimmy Doolittle'i (Alec Baldwin) juures. Ühel päeval teatab Doolittle Rafe'ile, et ta on vastu võetud Eagle Squadroni, mis on vabatahtlikest USA pilootidest koosnev eskaader, mis läheb Suurbritanniale appi Saksamaa vastu võitlema. Rafe on aga hiljuti kohtunud meditsiiniõde Evelyniga (Kate Beckinsale) ja peab ta raske südamega maha jätma.

Samal ajal kui Rafe Inglismaale läheb, saadetakse Evelyn, Danny ja teised ohvitserid Pearl Harborisse O'ahul. Rafe ütleb: "Sõjast kaugemal seal enam olla ei saa" ja see on tõsi, Pearl Harboril mööduvad sõdurite päevad surfates ja päikest võttes. Rafe on aga sõjakoldes Euroopas – ühel päeval tulistatakse ta lennuk alla ning ta kukub merre ja jääb kadunuks.

Evelyn ja Danny on uudisest kuuldes suures ahastuses, kuid leiavad peagi üksteiselt lohutust ning armuvad. Mõne aja pärast saabub Rafe ootamatult Pearl Harborisse ja selgub, et Prantsuse kalalaev oli ta merest leidnud ja päästnud. Rafe peab aga pettumusega tõdema, et tema parim sõber on ta armastatu üle löönud.

Samal ajal plaanib Jaapan rünnakut Pearl Harborile, ilma et USA sõjaluure nende kavatsusets teada saaks ning 7. detsembri varahommikul saadab Jaapan 350 sõjalennukit Pearl Harborit ründama. Esmasihiks on suured Ameerika sõjalaevad ning seejärel minnakse lennubaasi kallale. Rafe ja Danny, kes on pärast eelmise õhtu baarikaklust autosse magama jäänud, ärkavad lennumüra peale ja tormavad lennubaasi. Kahepeale suudavad nad alla tulistada 7 jaapanlaste lennukit, ning ameeriklaste vastupanu märgates, otsustab Jaapan taganeda. Rafe'ist ja Dannyst saavad kangelased ning nad edutatakse kapteniteks.

Hukkub üle 3000 ameeriklase ja president Franklin D. Roosevelt (Jon Voight) tahab jaapanlastele kätte maksta ning nende nõrgimat kohta valusalt rünnata. Rafe ja Danny kutsutakse missioonil osalema ning enne kui nad lahkuvad, ütleb Evelyn Rafe'ile, et ootab Danny last, aga ei taha, et Danny seda veel teaks.

Ülesandeks on rünnata Tōkyōt ja seejärel maanduda Hiinas. Missioon ei kulge aga nii nagu plaanitud – lennukid peavad varem õhku tõusma ning pole teada kas Hiinasse jõudmiseks kütust jätkub. Pärast pommitamist lendavad Rafe ja Danny koos Hiina suunas ja hetk enne, kui neil kütus otsa lõppeb, näevad nad maismaad. Rafe üritab kõigepealt maanduda, kuid näeb kaldal Jaapani sõdureid ning käsib Dannyl mujal maanduda. Rafe'i lennukil saab aga kütus otsa ja ta peab maanduma. Maa peal ründavad teda kohe jaapani sõdurid. Danny tuleb talle appi, kuid kukub seejärel alla. Rafe tormab Dannyt päästma ja jaapanlased piiratavad nad sisse. Neil õnnestub jaapanlastest jagu saada, aga tulevahetuses saab Danny surmavalt haavata. Rafe võtab ta oma käevangu ja ütleb, et ta ei tohi surra, kuna Evelyn ootab last ja ta saab isaks. Oma viimase hingetõmbega ütleb Danny, et Rafe peab ise ta lapsele isa eest olema.

USA-s ootab Evelyn saabuvaid sõdureid ning ta nägu läheb naerule, kui näeb Rafe'i lennuki pealt maha tulemas, kuid sekund hiljem näeb ta Rafe'i taga olevat kirstu. Paar aastat hiljem elavad Rafe, Evelyn ja nende poeg Danny Tennessees farmis ja Rafe küsib väikeselt Dannylt, kas ta tahab lendama minna, ja too on õhinal nõus.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]