Paul Morrissey
See artikkel ootab keeletoimetamist. |
Paul Morrissey (23. veebruar 1938 New York – 28. oktoober 2024 New York) oli Ameerika filmirežissöör.
Ta on olnud kunstnik Andy Warholi mänedžer, Andy Warhol’s Factory tegevjuht ning rokkansambli Velvet Underground avastaja, mänedžer ja produtsent.
Morrissey lõpetas Ampleforthi kolledži ja Fordhami Ülikooli kirjanduse teaduskonna ning hiljem teenis Ameerika sõjaväes. Pärast sõjaväeteenistust hakkas ta tegema sõltumatuid lühimängufilme. Ta tutvus 1965. aastal Andy Warholiga ning nende pikk koostöö lõppes 1975. aastal.
Dokumentalistikalt stilistilisi võtteid laenavad Morrissey teosed paistavad tõsieluliste kujutustena sellest, mis elu elati tolle aja boheemringkondades. Kuidas tarbiti narkootikume, kuidas vahel alanduti ja vahel hedonistlikult sukelduti kõikvõimalikesse seksuaalsetesse veidrustesse. Paul Morrissey oli Andy Warholi mänedžer kõiges selles, mis ei puudutanud kunsti või «kunsti» – nagu ta ise oma faksides kirjutab: «Ma pidin mõtlema välja asju, mida ta teha võiks, siis need ära tegema ja siis tegema näo, et ta oli kuidagi nendega seotud.» Velvet Undergroundi ametlik ajalugu seob nende edu ja kultuse otse Warholiga, kes olla nad avastanud, Nicoga kokku viinud, nende mänedžeriks hakkas ja nende esimese albumi produtseeris. Kõike seda tegi hoopis Morrissey. Ta oli Velvet Undergroundi saatjaks ka nende esimestel turneedel.
Morrissey on oma võitlusega tõese kultuuriajaloo eest alustanud ilmselt liiga hilja. Isegi informeeritumad kirjutajad püüavad leida populaarse ja tegeliku vahel kompromissi, kirjutades Morrisseyst näiteks kui «mehest, kes lavastas Andy Warholi filmid» – nagu oleks võimalik kellegi filme kellegi eest lavastada. Õigupoolest on need ikka ühed päris eriskummalised filmid igas mõttes. Vormilise radikaalsusega lõikas Warhol omaenda filmieksperimentides loorbereid juba varem, need piirnesid aga vaid enam kui igavate ning diletantlike ekstravagantsustega. Näiteks film “Sleep” – kuus tundi magavat meest kinolinal aastast 1963, või Tarzani-film, mille puänt seisneb selles, et peategelane eirab etteantud käsikirja.
Filmograafia
[muuda | muuda lähteteksti]- Chelsea Girls (1966)
- The Loves of Ondine (1967)
- Imitation of Christ (1967)
- Lonesome Cowboys (1968)
- Flesh (1968)
- Trash (1970)
- Women In Revolt (1972)
- L'Amour (1973)
- Heat (1973)
- Flesh for Frankenstein (1973)
- Blood for Dracula (1974)
- The Hound of the Baskervilles (1978)
- Madame Wang's (1981)
- Forty Deuce (1982)
- Mixed Blood (1985)
- Beethoven's Nephew (1985)
- Spike of Bensonhurst (1988)