Mine sisu juurde

Patentsinine

Allikas: Vikipeedia
Patentsinise struktuurivalem
Patentsinise kristallid
E131-ga värvitud kommid

Patentsinine ehk patentsinine V, ka sinine toiduvärv 5, E-aine tähisega E131 on asovärvide hulka kuuluv särava kergelt roheka taevasinise värvusega sünteetiline trifenüülmetaanvärvaine, mida kasutatakse toidule ja muudele ainetele, näiteks desinfitseerimisvahenditele värvuse andmiseks.

Patentsinise tähis värvainete indeksis on C.I. 42051, CAS-number on 3536-49-0.

Ühendi süstemaatiline nimetus on 4-[4,4′ -Bis(dietüülamino)-α-hüdroksü-benshüdrüül]-6-hüdroksü-bensool-1,3-disulfoonhappe sool. Esineb erinevate metallisoolade kujul:

  • kaltsiumisoolana (C27H31N2O7S2)2Ca
  • naatriumisoolana (C27H31N2O7S2)Na
  • kaaliumisoolana (C27H31N2O7S2)K

Sinine pulber lahustub kergesti vees ja etanoolis. Happelises lahuses on patentsinine rohekaskollane, aluselises sinine. Patentsinine annab juba väikese värvikoguse puhul toidus sügavsinise värvitooni, kuid see pleegib päikese käes kiiresti.

Värvainet kasutatakse puuviljakonservides, jookides ja maiustustes, nagu suhkrust maiustused, glasuurid, marmelaadid ja kummikommid. Patentsinine on üks sinistest värvainetest, millega värvitakse siniseks Curaçao liköör.

Meditsiinis kasutatakse kudede märgistamiseks, näiteks lümfivähi korral. Alkoholi baasil desinfitseerimisvedelikud, näiteks BODE Sterillium, on värvitud patentsinisega[1].

Kõrvaltoimed

[muuda | muuda lähteteksti]

Kahtlustatakse patentsinise negatiivset mõju allergikutele. Eriti ohustavad värvaine kõrvaltoimed lapsi, kes tarbivad oma väikese kehakaalu kohta suhteliselt rohkem värvilisi maiustusi ja karastusjooke. Tüüpilised ülitundlikkusreaktsioonid on naha punetus ja sügelemine, mis võivad ilmneda mõne minutiga. Harva võib esineda anafülaktilist šokki, vererõhu langust ja hingamisraskusi.[2]

Patentsinise kasutamine on sel põhjusel keelatud Norras, USAs ja Austraalias[3], samuti Uus-Meremaal ja Jaapanis[4].

  1. "Arhiivikoopia" (PDF). Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 27. juuli 2020. Vaadatud 27. juulil 2020.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  2. http://toidutare.ee/t%C3%B6%C3%B6riistad/s%C3%B5nastik/e-ained/1420C/
  3. https://lood.delfi.ee/omamaitse/tervis/4-peamist-lisaainet-mida-tuleks-poes-toitu-valides-kindlasti-valtida?id=79261064
  4. https://www.coloria.net/varit/lyhyetp.htm

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]