Parkett

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Parkettpõrand

Parkett on geomeetriline mosaiik puidu tükkidest mida kasutatakse dekoratiivsel eesmärgil. Parketi mustrid on täielikult geomeetrilised - ruudud, kolmnurgad, rombid. Kõige populaarsem parkettpõrand on kalasaba mustriga.

Materjal[muuda | muuda lähteteksti]

Parketi materjalina kasutatakse enamasti puitu, erineva värvi ja tekstuuriga, näiteks tamm, pähklipuu, kirsipuu, mänd, vaher ja paljud teised. Kallima puidu materjalina kasutatakse ka rikkaliku tooniga mahagoni või muud välismaist puitu. Ka bambus parkett on tänapäeval väga populaarne, olguni et see pole otseselt puit. Parkett põrandaid liimiti vanasti kuuma bituumeniga, kuid tänapäeval kasutatakse tavapärast liimi.

Puhastamine[muuda | muuda lähteteksti]

Puidust põrandaid võib pühkida harjaga või vajadusel pesta vee ja lapiga. Mõningad tolmuimejad võivad parketti kriimustada või kulutada kui puidu osakesed jäävad tolmuimeja harjakeste vahele.

Parandamine[muuda | muuda lähteteksti]

Parkett põrandad on väga kauapüsivad ja ei vaja suurt hoolitsust. Põrandalauad mis on lahti tulnud või kulunud, saab lihtsasti välja vahetada uuesti liimides või kasutades bituumenit.

Kasutamine majapidamises[muuda | muuda lähteteksti]

Peamiselt kasutatakse parkett põrandaid magamistubades, eluruumides ja koridorides. Puidust põrandaid peetakse paremaks, sest need on jala all soojemad kui tavalised keraamilised plaadid. Samas on puidust põrandad vähem helikindlad ja need võivad tekitada probleeme korterelamutes.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]