PVK-001

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

PVK-001 on endine Eesti Piirivalve kaater. See oli iseseisvuse taastanud Eesti esimene piirivalvealus ja esimene aktiivsesse ametlikku teenistusse võetud militaarvärvides riigilaev.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Kaater on 17 m pikk ja selle veeväljasurve on tühjalt u 17 tonni. 2 Volvo Penta peamasinat annavad kiiruseks üle 20 sõlme. Meeskond on 3-liikmeline. Pardal on ka väike abikummipaat, mida saab veesata kraanaga. Kaatril on nii avatud kui ka kinnine sild. Meeskonna käsutuses on 2 kajutit 3 koiga ja mess. Kaater on tänu kere kujule ja kinnisele ehitusele hea merekindlusega.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kaater on ehitatud 1968. aastal Rootsis ja kandis esialgselt nime KBV-257. 1992. aastal enne Rootsi kuninga Eesti-visiiti kingiti kaater Eesti piirivalvele, kus selle nimeks sai PVK-001. Hiljem saadi veel kaks sama tüüpi alust.

2010. aastal hakati seda tüüpi piirivalvekaatreid amortisatsiooni ja moraalse vananemise tõttu teenistusest eemaldama.

2012. aasta suvel anti PVK-001 üle Läänemaa vabatahtlikele merepäästjatele ja selle nimeks sai Hurmur-001. Paiknemiskohaks sai Haapsalu.

2015. aastal osales kaater saatealusena Kärdlas võidupühal peaministri poolt üle antud pärja merele viimise ja vette laskmise tseremoonial.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]