Mine sisu juurde

Põhjamaade keskkonnamärgis Luik

Allikas: Vikipeedia

Põhjamaade keskkonnamärgis ehk Põhjamaade luik on ametlik Põhjamaade jätkusuutlikkuse keskkonnamärgis, mille asutas Põhjamaade Ministrite Nõukogu.

See antakse vabatahtliku litsentsisüsteemi poolt, kui taotleja nõustub järgima teatud kriteeriume, mis on kirja pandud Põhjamaade ökomärgise poolt koostöös huvirühmadega. Need kriteeriumid hõlmavad kindlaksmääratud keskkonna-, kvaliteedi- ja tervisenõudeid. Kriteeriumid on loodud eelkõige selleks, et edendada tooteid ja teenuseid, mis kuuluvad kõige keskkonnaohutumate hulka ja võtavad arvesse muid tegureid, näiteks vaba kaubandust ja proportsionaalsust (kulu vs hüved).

Luik on võti Põhjamaade turule. Tarbijale annab Luik kindluse, et ta ostleb hoolides nii endast kui ka loodusest. 2010. aastal 20. aastapäeva tähistanud Luik on Taani, Norra, Soome, Islandi ja Rootsi ühine vabatahtlik ja mittetulunduslik märgistus, mis kannustab ettevõtjaid tootmisel üha enam arvestama keskkonna säästmise vajadusega.

Põhjamaade ökomärgist saab taotleda 67 tooterühma toodetele – alates kätepesuseepidest kuni mööbli ja hotellideni. Tooted läbivad kontrolli, milleks kasutatakse erinevaid meetodeid, näiteks proovid sõltumatutes laborites, sertifikaatide kontroll ja pidev ülevaatus. See märk kehtib tavaliselt kolm aastat, mille järel kriteeriumid vaadatakse üle ja siis võib firma uut litsentsi taotleda.

Põhjamaade ökomärgis ilmus esimest korda Ameerika Ühendriikidesse vähese põhjamaade pakkumiste kaudu. KCK Industries tunnustas kvaliteetsete, ökosõbralike toodete turustamist. Esimeseks näiteks olid Bambo Nature loodud keskkonnasõbralikud mähkmed, mis said kiiresti populaarseks. Tänu selliste toodete edule on keskkonnamärgise kasutuselevõtt hakanud laiemalt levima kogu Ameerikas.

Huvi keskkonnaküsimuste vastu kasvas 1980ndatel. ÜRO aruanne "Meie ühine tulevik" näitas, et keskkonnaküsimustes olid liiga tähtsad, et see ainult keskkonnakaitsjate muretseda jätta. Aastal 1989, otsustas Põhjamaade Ministrite Nõukogu kehtestada ühist keskkonna ametlikku märgist- Põhjamaade Luik-, et aidata tarbijatel valida keskkonnasõbralikemaid tooteid. Luik valiti sümboliks oma ilu ja samas haavatavuse pärast (nagu on ka loodus), olles Põhjamaade Ministrite Nõukogu logo variatsioon.

Vaatamata 1990. aastast arengu aeglustumisele on Põhjamaade keskkonnamärgis üks maailma edukamaid ökomärgiseid.

Põhjamaade ökomärgisest saadav kasu

[muuda | muuda lähteteksti]

Põhjamaade ökomärgise kaubamärk on tõhus ja lihtne turustamise tööriist, mis tagab, et tooted on täitnud ranged keskkonna- ja kliimapoliitika kriteeriumid. Põhjamaade ökomärgis sümboliseerib tööd püüdlemisel jätkusuutliku tarbimise ja tootmise poole, mis on ka peamised tegurid jätkusuutliku ühiskonna loomisel. On palju näiteid, mis illustreerivad, kuidas Põhjamaade ökomärgise kaubamärk on tugevdanud firmade turundus- ja müügikampaaniaid. Paljudel maailma juhtivatel ettevõtetel on Põhjamaade ökomärgisega tooteid, näiteks Procter & Gamble, Samsung, Sharp, Fujitsu, Scandic Hotels ja SCA.

Põhjamaade ökomärgise missioon on aidata kaasa säästvamale tarbimisele. Valides tooteid ja teenuseid, mis on Põhjamaade ökomärgisega, võtavad tarbijad aktiivselt osa lõppeesmärgi saavutamisest, milleks on tagada jätkusuutlik ühiskond. Põhjamaade Keskkonnamärgis julgustab tootjaid arendama keskkonnasõbralikke tooteid ja teenuseid ning aitab propageerida säästvat tootmist.

Keskkonnaküsimused

[muuda | muuda lähteteksti]

Põhjamaade ökomärgise perspektiiv on olelustsükkel. Olulised keskkonnaalased küsimused, mida peetakse Põhjamaade arengu kriteeriumideks, on järgmised:

 • kliimaaspektid
 • veekasutus
 • tooraineallikad
 • kemikaalikasutus
 • heitveekäitlus
 • pakend
 • jäätmed

Põhjamaade esindused

[muuda | muuda lähteteksti]

Iga Põhjamaa riigis on oma kohalik esindus, mis on kohustatud arendama ja välja töötama kriteeriumid, tegema kontrollkäike ning välja andma litsentse.

Ökomärgist hallatakse Põhjamaades järgmiste riigiametite/organisatsioonide kaudu:

 • Taanis – Danish Standards Foundation (Taani standardite sihtasutus)
 • Rootsis – Ecolabelling Sweden AB (Ökomärgistuse Rootsi AB)
 • Soomes – Finnish Standards (Soome standardid)
 • Norras – The Foundation for Ecolabelling Ökomärgistuse sihtasutus)
 • Islandil – The Environment Agency (Keskkonnaagentuur)

Tuntuim Põhjamaade Luige märgisega firma Eestis on rehvitootja Goodyear, mis teenis luigemärgi innovaatiliste ja keskkonnasõbralike rehvide eest.

Väiksem kütusetarve, väiksemad sõidukulud ja suurem keskkonnahoidlikkus ilma liiklusohutust ohvriks toomata. Goodyear EfficientGripi rehvile anti prestiižikas luige keskkonnamärgis, mis tähistab uue ajastu algust siiani sooritusvõime poolest kriitikat saanud kergete rehvide seas. Goodyear EfficientGrip tähendab uut arusaama väga kergetest rehvidest. Täiesti uus keskkonnahoidlik ja suurepäraste sõiduomadustega suverehv, mis võimaldab säästa kütust ning millel on samal ajal pikk läbisõit ja väga hea pidurdusvõime märjal teel.

Kandideerimine

[muuda | muuda lähteteksti]

Põhjamaade Luigele saab kandideerida oma maa ametlikul kodulehel või selle maa ametliku esindaja kaudu, kus toodet müüakse.

Ökomärgise väljastajatel on plaan tulevikus koguda info luigega märgistatud ettevõtete kohta luigemärgi pealehel.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]