Põhjaekspress

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pariisi raudteejaam Gare du Nord (20. saj algus)

Põhjaekspress (prantsuse ja saksa keeles Nord-Express, vene keeles Норд-Экспресс) oli Mandri-Euroopat läbiv raudteeliin, mida haldas Compagnie Internationale des Wagons-Lits (CIWL). Rongid sõitisid Pariisist Peterburi. Esimese maailmasõja järel lakkas otseühendus Peterburiga. Liini marsruuti muudeti nii, et vagunitest osa sõitis Varssavisse ja osa Riiga. Teise maailmasõja järel kulges Põhjaekspressi liin Pariisist hoopis Hamburgi ja Kopenhaageni kaudu Stockholmi ja Oslosse.

Liini algusaastad[muuda | muuda lähteteksti]

Põhjaekspress enne Esimest maailmasõda
██ Standardlaiusega raudtee
██ Laiarööpmeline raudtee
██ Londoni ühendused, Lõunaekspress ja Siberi raudtee
Põhjaekspress enne Teist maailmasõda (sinisega marsruudimuudatused)

1896. aastal avati Prantsusmaa ja Venemaa pealinnade vahel suvise sõiduplaaniga rongiliiklus. Rongid sõitisid Pariisist läbi Brüsseli, Kölni, Hannoveri, Berliini, Königsbergi ning Dvinski kaudu Peterburi. Reisijad olid sunnitud vahetama ronge Ida-Preisimaa piirijaamas Eydtkuhnenis, sest Venemaal on laiem rööpmelaius kui Lääne- või Kesk-Euroopas.

Algul sõitis rong linnade vahel kord nädalas, alates 1897. aasta kevadest kaks korda nädalas ja alates 1899. aasta lõpust iga päev. Pärast 1900. aastat sõitis Berliinist läände suunduv rong iga päev. Berliinist ida poole sõitis rong kaks korda nädalas Riia ja Peterburi suunas ning üks kord nädalas Varssavi suunas Bentscheni, Poznańi ja Toruńi kaudu.

Alates 1914. aastast oli reisi aeg Peterburist Pariisi 44 tundi 15 minutit (rong väljus kell 19.45 Peterburist, kell 10:40 Wirballenist, kell 22:53 Berliinist, jõudes järgmisel päeval kell 16.00 Pariisi), pileti hind 145 rubla.

Wagon-Litsi asutajate eesmärgiks oli luua ühendus Peterburi ja Lissaboni vahel, et reisijatel oleks võimalus ookeaniliinilaevadega Atlandi-üleselt reisida Ameerikasse. Lõunaekspressiga jõudsid nad Pariisist Portugali pealinna, see marsruut oli kunagi üpris populaarne.

Põhjaekspressi peatus Noyonis (20. saj algus)
Varssavi raudteejaam Peterburis (1904)

Edasine ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

  • Esimese maailmasõja järel lakkas otseühendus Peterburiga. Liini marsruuti muudeti nii, et vagunitest osa sõitis Varssavisse ja osa Riiga (millel oli ühendus Leningradi, Moskva ja Tallinnaga).
  • Teise maailmasõja järel kulges Põhjaekspressi liin Pariisist hoopis Hamburgi ja Kopenhaageni kaudu Stockholmi ja Oslosse.
  • 1960. aastate alguses hakkas paralleelne Ost-West Expressi liin jooksma Pariisist ja Ostende'ist läbi Kölni ja Berliini Varssavisse ja Moskvasse. See ühendus, mis kasutas nõukogude vaguneid, töötab endiselt nime all Transeuropean Express.
  • 1970. aastatel lühendati Põhjaekspressi liini Kopenhaagenisse.
  • 2007. aastast on selle pikkus vaid Pariisist Hamburgini.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]