Päästeorganisatsioon

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Päästeorganisatsioon oli 1924. aastal Eestis tegutsenud salaorganisatsioon.

Organisatsiooni juht oli kelmuses süüdimõistetud Eduard Reinkubjas, kes pärast vanglast vabanemist koostas kaks programmilist dokumenti ja asus värbama poolehoidjaid riigipöörde korraldamiseks, andes neile rahalist toetust. Väljaastumine lükati korduvalt edasi, kuid lõplikuks kuupäevaks määrati 2. august 1924.

Reinkubjas ja teised organisatsiooni liikmed arreteeriti 30. juulil 1924.

30. aprillil 1925 mõistis Sõjaringkonnakohus Eduard Reinkubjase kümneks, Johannes Holmi, Leonhard Tompi ja Nikolai Pantsi kuueks aastaks sunnitööle ühes kõigi õiguste kaotamisega, süüdistatuna osavõtus riigivastase "Päästeorganisatsiooni" tööst.

Päästeorganisatsiooni tuluallikaid ei läinud juurdluse käigus korda kindlaks teha. Organisatsiooni liige Nikolai Pants oli kommunist. Organisatsioon tekkis samaaegselt Eestimaa Kommunistliku Partei poolt korraldatud fašismivastase kampaaniaga.

"Kas riigipööre oleks õnnestunud, on muidugi küsitav, kuid tuleb sellega rehkendada, et Reinkubjase poolt määratud tähtpäevad riigipöördeks täpselt Eestis asuvate kommunistide tegevusega ühte langesid, iseäranis viimane, milleks ka kommunistid kihutustööd tegid, et 3. augustil suuremat väljaastumist ette võtta ja kui siis oleks Reinkubjase poolt riigipöörde katses väike segadus esile toodud, siis oleks kommunistid kindlasti tõsisemalt välja astunud ja momenti kasutanud, et omalt poolt riigipööret ette võtta, milleks neil kõik valmistatud oli. Sellega oleks "Päästeorganisatsiooni" poolt ettevõetud riigipöörde katse kommunistidele tee valmistamiseks olnud." (Eduard Kapsta, Kaitsepolitsei Tallinna jaoskonna agentuuri juhataja).

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Kuidas suvine kuumus peaajude peale mõjub. Postimees, 3. august 1924, nr. 206, lk. 1.
  • Kah üks riigipöörde kavatsus! Postimees, 5. august 1924, nr. 208, lk. 1 ja 5.
  • Riigipöörde jant politseilise ülekuulamise valgustusel. Kaja, 5. august 1924, nr. 206, lk. 1.
  • Mart Raudsaar. Riigipöörajad ei-tea-kust. Vikerkaar, 1993, nr. 2, lk. 30–45.