Otakarid

Allikas: Vikipeedia

Otakarid (või von Traungaud) oli keskaegne dünastia, kes valitses aastatel 1056–1192 keiserlikku Steiermarki (hilisem Steiermargi hertsogkond).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Dünastia sai alguse Otakar I-st, kes oli tõenäoliselt Aribo (u. 850–909) poeg või väimees. Aribo oli Pannoonia markkrahv kuningas Arnulfi ajal. Otakar oli Steyri krahv Traungaus tänapäeva Ülem-Austrias. Ta võidi tappa koos markkrahv Luitpoldiga 907. aasta Pressburgi lahingus. Tema järglane, Chiemgau krahv Ottokar I (suri 1064. aastal), sai 1056. aastal Karantaania margi valitsejaks.

Karantaania mark, mis oli toona Kärnteni hertsogkonna alam, nimetati seejärel dünastia algse asukoha Steyri järgi Steiermargiks. 1180. aastal sai markkrahv Ottokar IV keiser Friedrich I Barbarossalt hertsogitiitli, rajades seejärel Steiermargi hertsogkonna. Kuid Otakaride valitsemine lõppes liini hääbumisega pärast hertsog Ottokari surma 1192. aastal. 1186. aasta Georgenbergi kokkuleppes oli ta lubanud, et tema maad lähevad Babenbergist Austria hertsogile Leopold V-le.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]