Mine sisu juurde

OpenStreetMap

Allikas: Vikipeedia
Tallinna Peterburi tee piirkonna kaart, 2010
Sama piirkonna kaart OpenStreetMapis 2008. aastal

OpenStreetMap (lühend OSM) on avatud lähtekoodiga projekt, mille raames luuakse vabalt kasutatavaid geograafilisi andmeid, näiteks tänavakaarte.

Andmeid kogutakse nii käsitsi sisestamise teel kui ka automaatselt mõnedelt GPS-seadmetelt. Kaardi andmed on avaldatud Open Database License litsentsi all.[1]

Steve Coast, 2009

OpenStreetMapi asutas Steve Coast 2004. aasta juulis. Aprillis 2006 asutati vabade geoandmete kogumise ja levitamise edendamiseks fond.

Kaardistamise protsess

[muuda | muuda lähteteksti]

Siiani on kaardi andmeid kogutud ühtses kaardistamisprotsessis. Tavaliselt algab asi sellest, et kasutaja laadib andmed OSMi oma käsi-GPS seadmest. Pärast seda algab käsitöö, mille tulemusena tehakse "punktid" (nodes), "segmendid" (segments) ja "teed" (ways), millele antakse võti-väärtus paarid, mis kirjeldavad punkti, segmendi või tee omadusi näiteks tee nimi, laius või tähtsus.

Paljud inimesed kasutavad kaardistamise juures sellist programmi nagu GPSBabel, et muuta GPS-i andmed NMEA vormingust GPX vormingusse. Andmeid kogutakse WGS84 vormingus laiuskraad/pikkuskraad ja on tavaliselt esitatud Mercatori projektsioonis.

Vaatamata sellele, et andmeid saab sisestada iga Maal asuva punkti kohta, on seni kaardistatud peamiselt Prantsusmaad, Skandinaaviat ja Suurbritanniat.

Kaardi andmed on avalikustatud Open Database License (ODbL) alusel. 2012. aasta septembrini oli litsentsiks Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0.

Paljud programmid, mis on seotud OpenStreetMapiga, on avalikustatud GNU GPL litsentsi või mõne muu avatud litsentsi alusel.

Andmete vorming

[muuda | muuda lähteteksti]

OpenStreetMap kasutab topoloogilist andmestruktuuri, koosnedes:

  • punktidest (nodes), mis omavad geograafilisi koordinaate.
  • joontest (ways), mis koosnevad järjestatud punktidest.
  • relatsioonidest (relations) mis on punktide, joonte ja relatsioonide kogumikud.

Vaatamisvahendid

[muuda | muuda lähteteksti]

OpenStreetMap veebileht pakub Ajaxi stiilis brauserit veebis vaatamiseks [1].

Töötlusvahendid

[muuda | muuda lähteteksti]

Selleks, et kaardi andmeid nende rakendustega muuta, peab olema registreeritud kasutajanimi, mis on täiesti tasuta. Kõik on kutsutud kaasa lööma.

Peamine veebikaardi vaade esitatakse kasutades vabavaralist Mapniki mootorit.

OSM andmeid saab vaadata ka NASA World Windiga kasutades add-on i.

Populaarsed teenused

[muuda | muuda lähteteksti]
  • Inforegister võttis kasutusele OpenStreetMapi selleks, et firmad saaksid oma kliente paremini enda juurde juhatada[2].
  1. RWeait (12. september 2012). "OpenStreetMap data license is ODbL v1.0". OSM Foundation. Vaadatud 5. november 2012.
  2. Peep Küngas (1. oktoober 2018). "OpenStreetMap kaardid Inforegistris". Register OÜ blogi. Originaali arhiivikoopia seisuga 2. oktoober 2018. Vaadatud 2. oktoober 2018.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]