Obinitsa muuseum

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Obinitsa muuseum (2013 sügis)
Obinitsa muuseum (2015)

Obinitsa muuseum on aastal 1995 Obinitsas avatud muuseum.[1]

Muuseumil on kaks üksust: Obinitsa Seto Muuseumitarõ (asub Obinitsa külas) ja Seto kindlustalu ehk Luikjärve talu (asub Obinitsast 4 km kaugusel).[2]

Muuseumis on väljapanekud Setumaa ajaloo ja kultuuri kohta.[2] Nende seas on näiteks setu naiste käsitööloomingut, arheoloogiaväljapanek, tsässon.[2] Muuseumi eesmärk on koguda ja säilitada eelkõike Meremäe valla piirkonna külade ajalugu, esemeid ja kultuuripärandit.

2012. aasta seisuga on muuseumi kogudes ligi 2000 eksponaati. Valdav osa muuseumi esemetest on ajavahemikust 1910–1940. Esindatud on talumajapidamise esemed: voodirõivad, käterätikud, pühaserätid, põranderiided, laudlinad, kööginõud, puutööriistad, mööbel. Esinduslik on ka setu rahvarõivaste kogu: hammed, sukmanid, räbikud, vööd, peavööd, kaatsad, pealinikud, põlled, sukad, kasukad, saapad, vildid jne[3].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Praeguses muuseumihoones asus enne 1994. aastat Obinitsa raamatukogu, selle juhataja oli Liidia Sillaots. Aprillis 1994 kolis raamatukogu uutesse ruumidesse Obinitsa lasteaia hoones. Sama aasta augustis oli tühjaks jäänud raamatukogu hoones I Seto Kuningriigipäeva raames pühaserättide näitus. Sellest sai alguse Liidia Sillaotsa soov luua Obinitsasse väike koduloomuuseum. 3. juunil 1995 pühitseti sisse Obinitsa Muuseumitarõ. Samal päeval toodi Seto lauluema monumendi juurde maakive, millele panna mälestustahvlid kohalikele suurleelotajatele: Hemmo Mastile, Nasta Lustile, Okse Luigele ja Tepa Vahvikule. Muuseumitarõ all orus olev Obinitsa paisjärv pühitseti Obinitsa koguduse preestri Rafael Hindrikuse poolt[4].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. EE 12. köide, 2003: 510.
  2. 2,0 2,1 2,2 http://www.obinitsamuuseum.ee/ (vaadatud 14.02.2013)
  3. Vaiko Tigane. Võrumaa vaatamisväärsused
  4. Sillaots, Liidia Obinitsa ajast aega, Hilanamoro, 2006.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]