Obinitsa muuseum

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Obinitsa muuseum (2013 sügis)
Obinitsa muuseum (2015)

Obinitsa muuseum on 1995. aastal Obinitsas avatud muuseum.[1] Alates 2019. aastast kuulub muuseum Setomaa Muuseumide koosseisu.

Muuseumis on väljapanekud Setumaa ajaloo ja kultuuri kohta.[2] Nende seas on näiteks setu naiste käsitööloomingut, arheoloogiaväljapanek, tsässon.[2] Muuseumi eesmärk on koguda ja säilitada eelkõike Meremäe valla piirkonna külade ajalugu, esemeid ja kultuuripärandit.

2012. aasta seisuga on muuseumi kogudes ligi 2000 eksponaati. Valdav osa muuseumi esemetest on ajavahemikust 1910–1940. Esindatud on talumajapidamise esemed: voodirõivad, käterätikud, pühaserätid, põranderiided, laudlinad, kööginõud, puutööriistad, mööbel. Esinduslik on ka setu rahvarõivaste kogu: hammed, sukmanid, räbikud, vööd, peavööd, kaatsad, pealinikud, põlled, sukad, kasukad, saapad, vildid jne[3].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Praeguses muuseumihoones asus enne 1994. aastat Obinitsa raamatukogu, selle juhataja oli Liidia Sillaots. Aprillis 1994 kolis raamatukogu uutesse ruumidesse Obinitsa lasteaia hoones. Sama aasta augustis oli tühjaks jäänud raamatukogu hoones I Setu kuningriigi päevade raames pühaserättide näitus. Sellest sai alguse Liidia Sillaotsa soov luua Obinitsasse väike koduloomuuseum. 3. juunil 1995 pühitseti sisse Obinitsa muuseumitarõ. Samal päeval toodi Seto lauluema kuju juurde maakive, millele panna mälestustahvlid kohalikele suurleelotajatele: Hemmo Mastile, Nasta Lustile, Okse Luigele ja Tepa Vahvikule. Muuseumitarõ all orus olev Obinitsa paisjärv pühitseti Obinitsa koguduse preestri Rafael Hindrikuse poolt[4].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. EE 12. köide, 2003: 510.
  2. 2,0 2,1 Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt. Viide nimega obinitsamuuseum.ee on ilma tekstita.
  3. Vaiko Tigane. Võrumaa vaatamisväärsused
  4. Sillaots, Liidia Obinitsa ajast aega, Hilanamoro, 2006.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Obinitsa muuseumi koduleht