Noa selga löömise müüt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Austria postkaart aastast 1919, millel on kujutatud juuti, kes lööb Saksa armee sõdurile nuga selga. Keskriikide kapituleerumises süüdistati ebapatriootlikke kodanikke, sotsialiste, bolševiste, Weimari Vabariiki ja juute.

Noa selga löömise müüt (saksa keeles Dolchstoßlegende) oli antisemitistlik vandenõuteooria, mida Saksamaal pärast esimest maailmasõda laialdaselt usuti ja levitati. Teooria järgi ei kaotanud Saksa armee sõda mitte lahinguväljal, vaid armee reetsid teatud kodanikud kodurindel: eriti juudid, revolutsioonilised sotsialistid, kes õhutasid streike ja töörahutusi, ning teised vabariiklastest poliitikud, kes kukutasid aastatel 1918–1919 novembrirevolutsiooniga Hohenzollernid. Müüdi pooldajad mõistsid 1918. aasta 11. novembri vaherahu allkirjastanud Saksa valitsusjuhid hukka ning nimetasid neid "novembrikurjategijateks" (November­verbrecher).

Kui Adolf Hitleri natsipartei 1933. aastal võimule tõusis, muutus vandenõuteooria 1920. aastate ametliku ajalootõlgenduse lahutamatuks osaks. Weimari Vabariiki kujutati kui "novembrikurjategijate" tööd, kes olid võimule saamiseks "rahvale noa selga löönud". Natsipropaganda kujutas Weimari Saksamaad kui "korruptsiooni, degeneratsiooni, rahvusliku alanduse, ausa "rahvusliku opositsiooni" halastamatu tagakiusamise mäda ning juutide, marksistide ja kultuurbolševike 14-aastast valitsusaega". Natsionaalsotsialistlik liikumine Hitleri juhtimisel pühkis propaganda järgi "novembrikurjategijad" minema ja tõi "rahvusliku revolutsiooni" võidu.[1]

Nii saksa kui välismaa ajaloolased on müüdi üksmeelselt ümber lükanud. Saksa keiserlikul armeel olid reservid otsas ning see oli Ameerika Ühendriikide sõtta astumise tõttu rivist välja löödud. Saksamaa oli sõja juba 1918. aasta lõpuks sõjaliselt kaotanud.[2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kolb, Eberhard (2005). The Weimar Republic. New York: Routledge. Lk 140. ISBN 0415344425.
  2. Watson, Alexander (2008). Enduring the Great War: Combat, Morale and Collapse in the German and British Armies, 1914–1918. Cambridge: Cambridge Military Histories. Ch. 6. ISBN 9780521881012.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]