Nikolai Langebraun

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Nikolai Langebraun

Nikolai Heinrich Wilhelm Langebraun (19. mai 1877 Tallinn1960 Schliersee, Saksamaa) oli Eesti ärimees, Nikolai Langebrauni portselanitööstuse rajaja.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Langebrauni portselan
Alus dekooriga "Draakon"
Dekoori autor Astrid Tiits
1930. aastate II pool
Diameeter 25,5 cm
Käsimaal
Eesti Ajaloomuuseum

Nikolai Heinrich Wilhelm Langebraun sündis Tallinnas 19. mail 1877 eestlasest kaupmehe Carl Gustav (Karel Kustav) Langebrauni ja tema naise Marie Sophie Elisabeth (neiuna Lieberg) pere viienda lapsena. Carl Gustav Langebraun kuulus III üldlaulupeo peotoimkonda.

Aastatel 18881892 õppis ta Tallinna Kubermangugümnaasiumis, kuid kool jäi lõpetamata.

Töömeheteed alustas ta Theodor Kaarmannile kuuluvates raua- ja majapidamispoodides müüjana. Nendes poodides müüdi ka kallihinnalist Eestisse sissetoodud portselani ning võib arvata, et sealt sai Nikolai idee alustada kohapeal odavama dekoreeritud portselani tootmist.

1924. aastal ostis ta Tallinnasse Ahju tänavale kinnistu, et rajada portselanimaalimisega tegelev ettevõte. Portselanimaali töökoda alustas kolme töölisega tegevust 1928. aasta oktoobris ja selle sündmusega algas ka Eesti portselanimaali traditsioon.

Äri edenes hästi ja 1932. aastal ostis Nikolai Langebraun Vene tänavale veel teisegi töökoja.

1934 avas Nikolai Langebraun klaasi- ja kristallilihvimistöökoja, kus kaunistati väikestes kogustes nii Johannes Lorupi kristallitööstuses loodud kui ka Eestisse imporditud klaas- ja kristallesemeid. See ettevõte ei osutunud aga eriti edukaks ja suleti 1939. aastal.

1940. aastal müüs Nikolai Langebraun oma ettevõtte heale sõbrale Helmar Gerrentzile ja koos abikaasaga Elleniga (sünd Tiits) lahkus Saksamaale. Väga madal müügihind (12 000 krooni) lubab oletada, et Nikolai Langebraun kavatses olude paranedes naasta ja tootmise taas üle võtta, kuid Eestisse ta enam tagasi ei tulnudki.

Portselanitööstus riigistati peatselt ja ühendati 1940. aastal Rene Veberi väikese portselanimaalimise töökojaga Ultra. Moodustatud ettevõttest nimega Keraama kasvas 1948. aastal välja Tallinna Kunstitoodete Kombinaadi keraamikaateljee.

Viimastel eluaastatel viibis Nikolai Langebraun Müncheni lähedal hooldekodus, kus ta 1960. aastal suri. Ta on koos abikaasa Elleniga maetud Schliersee kalmistule.

Praegu asub Nikolai Langebrauni ostetud hoonetes Vene tänaval Katariina Gild. Teise tehase hooned on hävinud.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]