Nikanor Stageirast

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Nikanor Stageirast (vanakreeka Νικάνωρ Nikánōr; 4. sajand eKr) oli kreeklane, Aristotelesese lähikondlane või vähemalt kaaskodanik.

Nikanor oli koos hiljem Aleksander Suurena tuntud Makedoonia kroonprintsiga Aristotelese õpilane Miezas. Aristoteles määras ta oma testamendis väimeheks ja oma poja eestkostjaks.

Nikanor osales Aleksandri sõjaretkedes. Aasta 324 eKr keskel oli Nikanor koos Aleksandriga, kes saatis ta Olümpiasse, et ta loeks seal ette Aleksandri pagendatute dekreedile pagendatute tagasikutsumise kohta ning jumaliku andami maksmise kohta. See ülesanne sai ruttu teatavaks ja Demosthenes läks Olümpiasse, et pidada Nikanoriga läbirääkimisi dekreedi mõjude üle Ateenaga. Tulemusena lubati Ateenale saata Aleksandrile saadikuid. Tõenäoliselt kuulutas Nikanor ka teisi Aleksandri korraldusi.

Pole selge, kas Nikanor oli identne Nikanoriga (suri 317 eKr), kes oli teise diadohhide sõja ajal alates 319. aastast eKr Kassandrose alamana Ateena kindluse Munychia komandant ja laevastikukomandör. Waldemar Heckel, A. B. Bosworth ja Werner Huß välistavad selle.[1] Carlo Natali peab neid identseks[2].

Võib-olla koostas Nikanor Stageirast Aleksander Suure biograafia (Fragmente der griechischen Historiker 146).

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Werner Huß, Ägypten in hellenistischer Zeit 332–30 v. Chr, C. H. Beck: München 2001, lk 132, märkus 280, ISBN = 3-406-47154-4.
  2. Natali 2013: 13.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]