Neitsinahk

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Hüümen (ladina keeles hymen) ehk neitsinahk ehk tupekõld on õhuke membraan, mis poolkuu- või rõngakujuliselt ümbritseb ja osaliselt katab osade imetajatest emasloomade (sealhulgas tütarlaste ja osade naiste) tupesuuet.

Tupekõld on tuvastatud emastel šimpansitel, elevantidel, lamantiinidel, vaaladel, hobustel.

Neitsinahk võib rebeneda ka günekoloogilise läbivaatuse käigus, menstruatsiooni ajal tuppe asetatavate tampoonide tõttu või ka masturbeerimise käigus.

Tütarlastel ja naistel tavaliselt esimese penetratsiooniga seksuaalvahekorra käigus hüümen rebeneb. Seda nimetatakse defloratsiooniks. Kultuurides, kus abielueelset seksi peetakse tabuks, on terve neitsinahk muuhulgas tütarlapse vooruslikkuse ja abielukõlblikkuse tunnus ning defloratsiooni loetakse kohustuslikuks pulmaöö riituseks. Tegelikult võib neitsinahk olla piisavalt tugev, et võimaldada penetratsiooni ilma rebendite tekketa; nii ei ole üksnes neitsinaha vaatluse põhjal enamasti võimalik kindlaks teha, kas naine on varem seksuaalvahekorras olnud või mitte.

Tänapäeval tehakse kirurgiliselt ka neitsinaha taastamise lõikusi.

Hiinas toodetakse ka kunstlikku neitsinahka, mis on täidetud kunstverega ja mis paigaldatakse enne pulmaööd tuppe.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Teelemari Loonet. Neitsinaha taastamise lõikus võib päästa mosleminaise elu, 25. aprill 2010, postimees.ee (vaadatud 21.03.2014)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]