Neitsinahk

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Hüümen (ladina keeles hymen) ehk neitsinahk ehk tupekõld on õhuke membraan, mis poolkuu- või rõngakujuliselt ümbritseb ja osaliselt katab osade imetajatest emasloomade (sealhulgas tütarlaste ja osade naiste) tupesuuet.

Tupekõld on tuvastatud emastel šimpansitel, elevantidel, lamantiinidel, vaaladel, hobustel.

Neitsinahk võib rebeneda ka günekoloogilise läbivaatuse käigus, menstruatsiooni ajal tuppe asetatavate tampoonide tõttu või ka masturbeerimise käigus.

Tütarlastel ja naistel tavaliselt esimese penetratsiooniga seksuaalvahekorra käigus hüümen rebeneb. Seda nimetatakse defloratsiooniks. Kultuurides, kus abielueelset seksi peetakse tabuks, on terve neitsinahk muuhulgas tütarlapse vooruslikkuse ja abielukõlblikkuse tundemärgiks ning defloratsioon võib olla oluline pulmaöö riitus. Tegelikult võib neitsinahk olla piisavalt tugev, et võimaldada penetratsiooni ilma rebendite tekketa; nii ei ole üksnes neitsinaha vaatluse põhjal alati võimalik kindlaks teha, kas naine on olnud seksuaalvahekorras või mitte.

Tänapäeval tehakse kirurgiliselt ka neitsinaha taastamise lõikusi.

Hiinas toodetakse ka kunstlikke neitsinahku, mis on täidetud kunstverega ja mis paigaldatakse enne pulmaööd tuppe.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Teelemari Loonet,Neitsinaha taastamise lõikus võib päästa mosleminaise elu, Avaldatud: 25. aprill 2010 kell 14:04, Veebiversioon (vaadatud 21.03.2014)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]