Nakagini kapseltorn

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Nakagini kapseltorn
Nakagin.jpg
Üldandmed
Asukoht Tokyo, Jaapan
Ehituse algus 1970
Ehituse lõpp 1972
Koordinaadid 35° 39′ 56,3″ N, 139° 45′ 48,4″ E
Tehniline ülevaade
Kõrgus 54 m
Korruseid 13
Projekt ja ehitus
Arhitekt Kisho Kurokawa

Nakagini kapseltorn (jaapani keeles 中銀カプセルタワー Nakagin Kapuseru Tawā) on arhitekt Kisho Kurokawa projekteeritud mitmeotstarbeline elamu- ja kontorihoone, mis asub Shimbashis Tokyos Jaapanis. See oli maailmas esimene näide moodularhitektuurist, mis kajastab Jaapani metabolismi[1][2]. Tööd valmisid 1972. aastal, hoone pandi kokku 30 päevaga. 2012. aasta oktoobri seisuga oli 140 kapslist 30 korterina kasutusel, ülejäänuid kasutati ladustamiseks või hüljati.

Projekteerimine ja ehitamine[muuda | muuda lähteteksti]

Hoone koosneb omavahel ühendatud betoontornidest. Ühel tornil on 11 korrust ja teisel tornil 13 korrust, milles on kokku 140 tehases valmistatud moodulit ehk kapslit. Iga moodul on 2,5 m lai ja 4 m pikk, toa otsas on 1,3-meetrise diameetriga ümmargune aken. Suuremate ruumide loomiseks saab kapsleid omavahel ühendada ja kombineerida. Olgugi, et kapsleid toodeti masstoodanguna, pole ühtegi algset kapslit asendatud. Enne ehitusplatsile saatmist paigaldati kapslitesse sisustus ja santehnilised lahendused. Kapslid on keevitatud terasest, mis on kaetud kuumtsingi ning roostetõrjega ja viimistleti pärast töötlemist läikiva pihustiga Kenitex. Keldrist teise korruseni kasutati tavalist betooni, ülejäänud korrustel on kasutatud kergbetooni.

Nakagini kapseltorni demonstratsiooniruum turistidele, mis asub esimesel korrusel

Lammutamine ja uuendamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kapsleid saab eraldi eemaldada või asendada, kuid see on väga kallis. 2006. aastal, kui kaaluti lammutamist, eeldati et ühe kapsli renoveerimine[3] nõuaks umbes 6,2 miljonit jeeni. 80% kapselkorterite omanikest pidi lammutamise heaks kiitma, mis saavutati esmakordselt 15. aprillil 2007. Enamik kapsliomanikest hääletasid hoone lammutamise poolt, olles mures viletsate tingimuste, kitsaste olude ja asbesti mõjude pärast. Asenduseks pakuti uuema ja modernsema torni ehitamist. Kujunduse säilitamiseks tegi arhitekt Kisho Kurokawa ettepaneku demonteerida olemasolevad kapslid ja asendada need uuendatud kapslitega. Plaani toetasid ka suuremad Jaapani arhitektuuriühingud, kuid elanikud olid mures hoone maavärinakindluse ja kinnisvara ebaefektiivse kasutamise pärast. Kisho Kurokawa suri 2007. aastal ja uut renoveerimise arendajat pole veel leitud. 2014. aastal teatas kapsliomanik ja projekti "Save Nakagin Tower" algataja[4], et projektiga üritati koguda annetusi, et säilitada hoone ja kokku osta kõik kapslid.

Kultuuriruum[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2016. aastal avaldas fotograaf Noritaka Minami pildiraamatu "1972",[5] mis sisaldas pilte lagunevast tornist.
  • Tegevuskoht 1994. aasta arvutimängus Transport Tycoon on saanud inspiratsiooni Nakagini kapseltornist.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Villem Tomiste (20.10.2011). "Baltlaste maakera Jaapanis".
  2. Jackie Craven (03.07.2019). "What Is Metabolism in Architecture?".
  3. "Renoveerimine".
  4. United Kingdom Architecture News (05.10.2014). "SAVE NAKAGIN Capsule Tower Project".
  5. ""1972"".