Närvivalu

Allikas: Vikipeedia

Närvivalu ehk neuralgia on ühe või mitme närvi valu. Närvivalu ei ole seotud valuretseptorite ärrituse, vaid närvi funktsiooni või struktuuri kahjustusega.

RHK-10-s kodeeritakse närvivalu koodiga M79.2.

Kolmiknärvi põletikku esineb 4% elanikest (4–8 mln inimest üle maailma). Sageli jääb see eluaegseks haiguseks, millest ei saagi vabaneda. Kolmiknärvi neuralgiale on iseloomulik hootine, tugev, torkav, 30–60sekundiline ühepoolne näovalu kolmiknärvi ühe või kahe haru piirkonnas näol, põsel, meelekohas ja kõrva juures. Valuhood esinevad enamasti kobaratena. Naha, limaskesta ja hammaste ärritamisel puudutuse, mälumise, rääkimise või neelatamisega stimuleeritakse vastavaid päästikpunkte. 

Ravi oleneb sellest, kas närvivalu põhjus on teada. Selleks võib olla näiteks hambajuurepõletik, vöötohatis vm. Enamasti on aga põhjus selgusetu ja siis määratakse patsiendile ravim, mille toimeaine on karbamasepiin ja mis toimib 80% juhtudest. Kasutusel on ka teisi närviimpulssi mõjutavaid ravimeid. Kirurgilist ravi kohaldatakse ainult kontrollimatu valu korral, mis ei allu ravimitele.

Kolmiknärvi neuralgiat põdevate inimeste päeva tähistatakse 7. oktoobril, mil on kombeks valgutada kõrghooned sinise valgusega. 2015. aastal osales selles aktsioonis ka Tallinna Teletorn.[viide?]