Närvivalu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Närvivalu ehk neuralgia on ühe või mitme närvi valu. Närvivalu ei ole seotud valuretseptorite ärrituse, vaid närvi funktsiooni või struktuuri kahjustusega.

RHK-10-s kodeeritakse närvivalu koodiga M79.2.

Kolmiknärvi põletikku esineb 4% elanikest (4–8 mln inimest üle maailma). Sageli jääb see eluaegseks haiguseks, millest ei saagi vabaneda. Kolmiknärvi neuralgiale on iseloomulik hootine, tugev, torkav, 30–60sekundiline ühepoolne näovalu kolmiknärvi ühe või kahe haru piirkonnas näol, põsel, meelekohas ja kõrva juures. Valuhood esinevad enamasti kobaratena. Naha, limaskesta ja hammaste ärritamisel puudutuse, mälumise, rääkimise või neelatamisega stimuleeritakse vastavaid päästikpunkte. 

Ravi oleneb sellest, kas närvivalu põhjus on teada. Selleks võib olla näiteks hambajuurepõletik, vöötohatis vm. Enamasti on aga põhjus selgusetu ja siis määratakse patsiendile ravim, mille toimeaine on karbamasepiin ja mis toimib 80% juhtudest. Kasutusel on ka teisi närviimpulssi mõjutavaid ravimeid. Kirurgilist ravi kohaldatakse ainult kontrollimatu valu korral, mis ei allu ravimitele.

7. oktoobril 2015 lülitasid 84 torni ja kõrgehitist üle maailma, seal hulgas ka Tallinna Teletorn, oma valgustuse siniseks, et osaleda kampaanias "Light Up Teal", millega toetati kolmiknärvipõletikuga võitlevaid inimesi. 

Allikas[muuda | muuda lähteteksti]

  • Tallinna Teletorni pressiteade