Vöötohatis

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Vöötohatis
Klassifikatsioon ja välisallikad
Herpes zoster neck.png
Vöötohatise poolt haaratud kael ja õlg
Ladinakeelne nimi Herpes zoster
RHK-10 kood B02.
RHK-9 kood 053
DiseasesDB 29119
MedlinePlus 000858
eMedicine 1007  derm/180 emerg/823 oph/257 ped/996
MeSH D006562

Vöötohatis on viirushaigus.

Vöötohatist põhjustab viirusnakkus sama viirus (Herpes zoster), mis põhjustab tuulerõugeid ning mis kuulub huulohatist põhjustava viirusega samasse viiruste perekonda. Nakatumine toimub naha ja limaskestade kaudu. Viirus tungib mööda närviteid närviganglioni, kus ta siis elutseb.

Tavaliselt avaldub haigus nõrgestatud organismis, näiteks muu kroonilise haiguse olemasolu, kestev stress (vaimne/füüsiline), trauma, päikesekiirgus, immuunsust pärssivate ravimite tarbimine. Tüüpiline vöötohatise haiguspilt on villiline lööve nahal. Kahjustub osa nahast, mida vastav närv innerveerib. Enne ville tekib punetus. Villid on vahel verise sisuga. Haige tunneb reeglina valu (neuralgia), vähem sügelust. Valu võib olla väga tugev. Lisaks esineb kerge palavik (37-38).

Haigus avaldub rohkem vanematel kui noortel, kuna immuunsus võib neil nõrgem olla. Tänapäeval on vöötohatis ravitav. Mida varem raviga alustatakse, seda parem on ravitulemus. Ravi kestus on tavaliselt 1 nädal. Seni aga puudub ravim, mis viiruse organismis lõplikult hävitaks, mistõttu võib haigus uuesti avalduda.

Ravimid takistavad viiruse paljunemist. Tavaliselt läheb vaja ka valuvaigisteid. Tugevatoimelisi saab ainult retseptiga. Haava hooldus ei erine oluliselt tavalisest haavaravist. Haava tuleb puhtana hoida, sügeluse korral sobib mõni antihistamiinikum.

Küsimuse, kas toitumine on oluline, vastus kõlaks: loomulikult. Kehva, ühekülgse toidu korral ei saa inimene vajalikke toitaineid, mistõttu inimese vastupanuvõime on langenud. Mingit konkreetset menüüd ei soovitata. Oluline on tervislik toitumine ja tervislikud eluviisid (mõõdukas regulaarne füüsiline koormus, unerežiim, loobumine suitsetamisest ja alkoholi kuritarvitamisest), kroonilise haiguse ravi. Toitumise parandamine haiguse avaldumisfaasis ei anna olulist raviefekti. Sellest tuleb aru saada, sest tervislik toitumine tõstab üldist immuunsust ja hoiab ära järgnevad haigushood või leevendab neid.