Vöötohatis

Allikas: Vikipeedia
Vöötohatis
Herpes zoster
Vöötohatise poolt haaratud kael ja õlg
Klassifikatsioon ja välisallikad
RHK-10 BB.02
RHK-9 053
DiseasesDB 29119
MedlinePlus 000858
eMedicine med/1007 derm/180 emerg/823 oph/257 ped/996
MeSH D006562

Vöötohatis on viirushaigus.

Vöötohatist põhjustab sama viirus (Herpes zoster), mis põhjustab tuulerõugeid ning mis kuulub huuleohatist põhjustava viirusega samasse viiruste perekonda (vt herpesviirused). Nakatumine toimub naha ja limaskestade kaudu. Viirus tungib mööda närviteid närviganglioni, kus ta sealtpeale elutseb.

Tavaliselt avaldub haigus nõrgestatud organismis, põhjuseks näiteks muu kroonilise haiguse olemasolu, kestev vaimne/füüsiline stress, trauma, UV-kiirgus, immuunsust pärssivate ravimite kasutamine. Tüüpiline vöötohatise haiguspilt on villiline lööve nahal. Kahjustub osa nahast, mida vastav närv innerveerib. Enne ville tekib punetus. Villid on vahel verise sisuga. Haige tunneb reeglina valu (neuralgia), vähem sügelust. Valu võib olla väga tugev. Lisaks esineb kerge palavik (37–38 °C).

Haigus avaldub rohkem vanematel kui noortel inimestel, kuna immuunsus võib neil nõrgem olla. Tänapäeval on vöötohatis ravitav. Mida varem ravi alustatakse, seda parem on ravi tulemus. Ravi kestus on tavaliselt 1 nädal. Praeguseni aga puudub ravim, mis viiruse organismis lõplikult hävitaks, mistõttu võib haigus uuesti avalduda.

Ravimid takistavad viiruse paljunemist. Tavaliselt läheb vaja ka valuvaigisteid, tugevatoimelisi saab ainult retseptiga. Haava hooldus ei erine oluliselt tavalisest haavaravist – haava tuleb puhtana hoida, sügeluse korral sobib mõni antihistamiinikum.

Oluline on ka toitumine. Kehva, ühekülgse toidu korral ei saa inimene kõiki vajalikke toitaineid, mistõttu inimese vastupanuvõime väheneb. Mingit konkreetset menüüd ei soovitata. Oluline on tervislik toitumine ja tervislikud eluviisid (mõõdukas regulaarne füüsiline koormus, unerežiim, loobumine suitsetamisest ja alkoholi kuritarvitamisest), kroonilise haiguse ravi. Toitumise parandamine haiguse avaldumisfaasis ei anna olulist raviefekti, tervislik toitumine suurendab üldist immuunsust ja hoiab ära järgnevad haigushood või leevendab neid.