Myanmari lipp

Allikas: Vikipeedia
Myanmari Liidu Vabariigi lipp
Birma riigi- ja rahvuslipp aastatel 1974–2010
Birma lipp aastatel 1948–1974
Birma lipp Jaapani okupatsiooni ajal 1942–1945

Myanmari lipp on Myanmari riigilipp. See võeti kasutusele 21. oktoobril 2010. Lipul on kolm horisontaalset laidu – kollane, roheline ja punane. Lipu keskel on valge viisnurk. Värvide tähenduseks on solidaarsus, rahu ja vagurus ning julgus ja otsusekindlus.

Samasuguse värvikombinatsiooniga lipp oli Birmas kasutusel ka 1943–1945 Jaapani okupatsiooni ajal. Siis oli värvilaidude keskel tantsiv paabulind. Võitlevat paabulindu kasutab oma sümbolina Birma demokraatlik opositsioon, sealhulgas ka juba aastaid koduarestis viibiva poliitiku Aung San Suu Kyi praeguseks laiali saadetud partei.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Eelmine Birma lipp võeti kasutusele 3. jaanuaril 1974, kui Ne Win kuulutas Birmas välja sotsialistliku vabariigi. See ei erinenud palju Birma eelmisest lipust. Nelinurga sisse paigutati hammasratta kujutis ja riisivõsu kujutis selle peal. Tegemist on sotsialistlike sümbolitega, mis tähendavad töölisi ja talupoegi või tööstust ja põllumajandust. Neid sümboleid ümbritseb 14 viieharulist tähte, mis kujutavad Birma 14 osariiki. Tähed on ühesuurused, mis sümboliseerib nende võrdsust. Valge värv sümboliseerib puhtust, sinine värv rahu ja ausust ning punane julgust, solidaarsust ja sihikindlust.

Birma riigilipp kasvas välja Teise maailmasõja aegse Jaapani-vastase vastupanuliikumise lipust, mis oli punane väli valge tähega ülemises vardapoolses nurgas. Kui Birma iseseisvus, asetati täht sinisele ristkülikule ja ümbritseti 5 väiksema tähega, mis esindasid rahvusrühmi.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Associated Press (21.10.2010). "Myanmar unveils new national flag" (inglise keeles). Yahoo! News.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]