Moldova Õigeusu Kirik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Moldova Õigeusu Kirik
Chisinau Bell Tower.jpg
Asutatud 1813
Tegevuspiirkond Moldova
Juhtkond Chișinău ja kogu Moldova metropoliit
Veebileht Veebileht

Moldova Õigeusu Kirik (rumeenia keeles Biserica Ortodoxă din Moldova; vene keeles Православная церковь Молдовы) on üks kahest Moldovas tegutsevast õigeusu kirikust (teine on Rumeenia Õigeusu Kiriku jurisdiktsioonis tegutsev Bessaraabia metropoolia).

Moldova Õigeusu kirik on Moskva patriarhi kanoonilises jurisdiktsioonis tegutsev algselt omavalitsuslik, aastast 1994 aga autonoomne kirik. Selle eestseisja kannab tiitlit Chișinău ja kogu Moldova metropoliit.

Moldova Õigeusu Kirikul on kuus piiskopkonda: Chișinău piiskopkond, mida juhib Chișinău ja kogu Moldova metropoliit, Tiraspoli ja Dubăsari piiskopkond, Cahuli ja Comrati piiskopkond, Edineți ja Briceni piiskopkond, Ungheni ja Nisporeni piiskopkond ning Bălți ja Fălești piiskopkond.

Kiriku liturgiline keel on moldova keel, kuid kogudustes peetakse ka gagauusi ja kirikuslaavikeelseid jumalateenistusi.[1]

Kiriku vaimulikud teenindavad 1286 kogudust. Kirikul on kolm õppeasutust. Kirikule allub 46 kloostrit ja 9 skeetat. Moldova õigeusu kirikusse kuulub ligi kaks kolmandikku Moldova õigeusklikest elanikest.[2]

Moldova Õigeusu Kiriku pea on alates 1989. aastast metropoliit Vladimir, kelle tiitel on alates 1992. aastast Chișinău ja kogu Moldova metropoliit. Tema juhtida on piiskoppidest koosnev sinod, mis on ka kiriku kõrgeim haldusorgan.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Moldova Õigeusu Kirik moodustati pärast seda, kui Venemaa oli Bessaraabia 1812. aastal annekteerinud. Algul oli see piiskopkonna staatuses. Pärast seda, kui esimese maailmasõja järel piirkond Rumeeniale kuuluma hakkas, piiskopkond likvideeriti. Aastal 1944 loodi see piiskopkond taas. Aastal 1990 sai sellest peapiiskopkond.

Aastal 1992 eraldus osa kogudusi ja moodustus Bessaraabia Metropoolia. Vene Õigeusu Kiriku metropoliit Kirill (hilisem Moskva patriarh) nimetas seda sammu õigeusklike ühtsuse rikkumiseks ja sammuks, millel on oma tagajärjed.[3] Kuigi hiljem kaitses Moldova ülemkohus Bessaraabia Metropoliitkonna tegutsemisõigust Moldova aladel, astus president Vladimir Voronin selle vastu välja ja proovis 2008. aastal mitmeid selle liikmeid maalt pagendada. Bessaraabia Metropoolia pöördus kaitset otsides Euroopa Nõukogu poole.[4] Sama aasta 21. jaanuaril andis aga Aleksius II Voroninile autasu "Silmapaistva tegevuse eest õigeusklike rahvaste ühtsuse kindlustamisel".[5]

Moldova Õigeusu Kirik sai autonoomia aastal 1992. Samal ajal sai kirikupea metropoliidi tiitli.[6]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://www.patriarchia.ru/db/text/1622597.html
  2. "Înalt Prea Sfințitul Vladimir vorbește despre unirea Mitropoliei Moldovei cu cea a Basarabiei" , publika.md, 30 August 2013
  3. http://www.patriarchia.ru/db/text/315967.html
  4. [1] Владимира Воронина обвинили в служении РПЦ
  5. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 24. aprill 2016. Vaadatud 7. mail 2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  6. http://mitropolia.md/istoric-bom/