Miroslavas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Miroslavas

leedu Miroslavas
poola Mirosław


Elanikke: 382 (2011)[1]

Koordinaadid: 54° 20′ N, 23° 54′ E
Miroslavas (Leedu)
Miroslavas
Miroslavo centras.jpg

Miroslavas on küla (endine alev) Leedus Alytuse rajoonis, Miroslavase valla halduskeskus. Külas on keskkool, postkontor ja raamatukogu. Vaatamisväärsusteks on sealne aastal 1847 valminud katoliku kirik ja Olakalnise hiiemägi seal asuva kabeliga.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Asula tekkis XVII sajandi lõpus. Algselt kandis see nime Slabada ja kuulus Bendriai mõisale. Aastal 1710 sai Slabadast alev. Sealsed elanikud olid ametlikult vabad, kuid neil oli mõisa ees teokohustus. Aastal 1719 ehitati sinna esimene kirik ja asula sai kohaliku kihelkonna keskuseks. Aast1l 1744 ehitati vana kiriku asemele uus; samal aastal sai alev mõisa omanike Mirosławskite järgi tänapäevase nime.

Aastal 1781 rajasid mariaanid alevisse oma kloostri, mille juures aastast 1781 tegutses ka kool. Aastal 1847 ehitasid nad ka vana kiriku asemele uue. Jaanuariülestõusu järel sealne klooster suleti. Tsaariaja lõpuaastatel oli Miroslavasest saanud küla.[2]

8. augustil 1941 küüditasid saksa okupatsiooniväed sealsed juudid Alytusesse. Ka nõukogude võimud küüditaid 29 Miroslavase elanikku. Teise maailmasõja järel tegutsesid küla ümbruskonnas Leedu metsavennad. Nõukogude perioodil sai Miroslavasest kohaliku kolhoosi keskasula.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. [1]
  2. Mirosław (2) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Kd. VI: Malczyce – Netreba. Warszawa 1885.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]