Mihkel Zilmer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib arstiteadlasest; helilooja kohta vaata artiklit Mihkel Zilmer (helilooja).

Mihkel Zilmer (sündinud 15. detsembril 1948) on meditsiinibiokeemik, arstiteadlane, teaduse populariseerija.

Ta on lõpetanud Tartu Riikliku Ülikooli biokeemikuna (kahe teaduskonna vahelise eriprogrammi alusel). 1992. aastal sai ta meditsiinidoktori teaduskraadi.

1992. aastast on ta Tartu Ülikooli arstiteaduskonna professor, sh 2003. aastast Tartu Ülikooli (TÜ) arstiteaduskonna meditsiinilise biokeemia professor. 1994. aastast on ta TÜ arstiteaduskonna biokeemia instituudi juhataja, 2013. aastast on ta TÜ arstiteaduskonna bio- ja siirdemeditsiini instituudi biokeemia osakonna juhataja. 2017. aastast kuulub Tartu Ülikooli senatisse.

Tema töörühm kuulub tippkeskuse The Centre of Excellence for Genomics and Translational Medicine koosseisu. On juhendanud 31 doktoritööd (mitu tema õpilast on nüüdseks professorid). Üle 20 patendi (Eesti, Euroopa, Vene Föderatsioon, USA, Jaapan, Hiina jt) autor. Oksüdatiivse stressi ja meditsiinilise metaboloomika siirdemeditsiiniliste uuringute algataja Eestis. Rohkem kui 25 meditsiinilise (inimorganismi) biokeemia- ja tervisliku söömise õpiku ja raamatu autor ("Meditsiiniline biokeemia", "Vitamiinid", "Mineraalained", "Normaalne söömine", "Normaalne joomine", “Inimkeha metabolism", "10 tehismagustajat", "Söömise ja liikumise soovitused eakamatele" jt. 2021. aastal ilmus triloogia "Normaalne söömine", "Normaalne joomine" kolmas raamat "Normaalne abielu või nüüdisaegsed pandeemilised mutatsioonid" (vt rajacas.com, nupp Normaalne söömine).

Ta on kuulunud ansambli/protsessi Rajacas koosseisu alates esimesest lainest 1966. Vt rajacas.com. Kirjutanud laule, näiteks "Eestimaa (Tuhanded külad)", "Armsas Tartus vana ülikool", "Ikka lühemaks jääb meie luule", "Lapsed - lõputu lugu", "Hingelaul", "Maailma tahmunud peeglites" jt (vt rajacas.com, nupp Sõnumilaulud).

Asutas 2021. aastal koos Vambola Lepinguga kodanike vabatahtliku ühenduse Seltsing NORMAALNE SÖÖMINETM (vt rajacas.com)

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Mihkel Zilmeri poeg Mihkel Zilmer on helilooja.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Teenetemärkide kavaleride andmekogu – 1551
  2. "Tartu Ülikooli suure medali kavalerid". Tartu Ülikool. Vaadatud 9.12.2022.
  3. "Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Mihkel Zilmer" ERR Novaator, 21. november 2018.
  4. "Tartu Ülikooli aumärgi kavalerid". Tartu Ülikool. Vaadatud 9.12.2022.
  5. "Teenetemärgi "100 semestrit Tartu Ülikoolis" kavalerid". Tartu Ülikool. Vaadatud 9.12.2022.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]