Mihkel Zilmer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib arstiteadlasest; helilooja kohta vaata artiklit Mihkel Zilmer (helilooja).

Mihkel Zilmer (sündinud 15. detsembril 1948) on meditsiinibiokeemik, arstiteadlane, teaduse populariseerija.

Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor.

Ta on lõpetanud Tartu Riikliku Ülikooli biokeemikuna (kahe teaduskonna vahelise eriprogrammi alusel). 1992. aastal sai ta meditsiinidoktori teaduskraadi.

Alates 1992. aastast töötab ta Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas professorina, sh alates 2003. aastast Tartu Ülikooli (TÜ) arstiteaduskonna meditsiinilise biokeemia professorina. Alates 1994. aastast on ta TÜ arstiteaduskonna biokeemia instituudi juhataja, alates 2013. aastast on ta TÜ arstiteaduskonna bio- ja siirdemeditsiini instituudi biokeemia osakonna juhataja. 2017. aastast kuulub Tartu Ülikooli senatisse.

Tema töörühm kuulub tippkeskuse The Centre of Excellence for Genomics and Translational Medicine koosseisu. On juhendanud 31 doktoritööd (mitu tema õpilast on nüüdseks professorid). Üle 20 patendi (Eesti, Euroopa, Vene Föderatsioon, USA, Jaapan, Hiina jt) autor. Oksüdatiivse stressi ja meditsiinilise metaboloomika siirdemeditsiiniliste uuringute algataja Eestis. Rohkem kui 25 meditsiinilise (inimorganismi) biokeemia- ja tervisliku söömise õpiku ja raamatu autor ("Meditsiiniline biokeemia", "Vitamiinid", "Mineraalained", "Normaalne söömine", "Normaalne joomine", “Inimkeha metabolism”, " 10 Tehismagustajat", "Söömise ja liikumise soovitused eakamatele" jt. Aastal 2021 ilmus triloogia "Normaalne söömine", "Normaalne joomine" kolmas raamat "Normaalne abielu või nüüdisaegsed pandeemilised mutatsioonid" ( vt rajacas.com , nupp Normaalne söömine).

Ta on kuulunud ansambli/protsessi Rajacas koosseisu alates esimesest lainest 1966. Vt rajacas.com. Kirjutanud hulgaliselt laule, "Eestimaa (Tuhanded külad)", "Armsas Tartus vana ülikool", "Ikka lühemaks jääb meie luule","Lapsed - lõputu lugu", "Hingelaul", "Maailma tahmunud peeglites" jt ( vt rajacas.com, nupp Sõnumilaulud ). Asutas aastal 2021 koos Vambola Lepinguga kodanike vabatahtliku ühenduse Seltsing NORMAALNE SÖÖMINETM (vt rajacas.com )

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Mihkel Zilmeri poeg Mihkel Zilmer on helilooja, mh filmi “Tõde ja õigus” originaalmuusika autor.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]