Mihhail Kalinin

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib riigitegelasest; laevaklassi kohta vaata artiklit Mihhail Kalinin (laevaklass); reisilaeva kohta vaata artiklit Mihhail Kalinin (1958).

Mihhail Kalinin 1920. aastal

Mihhail Ivanovitš Kalinin (19. november (vkj. 7. november) 1875 Tveri kubermang3. juuni 1946 Moskva) oli Nõukogude Liidu riigitegelane ning formaalne riigipea (Ülevenemaalise Kesktäitevkomitee, NSV Liidu Kesktäitevkomitee ja NSV Liidu Ülemnõukogu Presiidiumi esimees) aastatel 19191946. Tegelikku võimu tal polnud.

Mihhail Kalinini tegevus enne 1917. aasta revolutsioone[muuda | muuda lähteteksti]

Enne Oktoobrirevolutsiooni oli Kalinin Lenini ja VSDT(b)P bolševike tiiva toetaja. Ta tegutses revolutsionäärina mitmel pool, töötas lühikest aega ka Tallinna Volta tehases metallitöölisena. 1912 valiti ta VSDTP keskkomitee liikmekandidaadiks.

Tegevus Nõukogude Venemaal, Vene SFNV-s ja NSV Liidus[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast revolutsiooni ei saanud tast kommunistliku partei juhtkonnas kuigi olulist tegelast, VK(b)P KK Poliitbüroosse hakkas ta kuuluma alles 1925. Et ta ei avaldanud kuigivõrd oma arvamust ning nõustus tegema kõike, mis Stalin tal teha käskis, siis sai ta oma kohal püsida veerand sajandit.

NSV Liidu Kesktäitevkomitee ja Ülemnõukogu esimehena[muuda | muuda lähteteksti]

Mihhail Kalinin kinnitas NSV liidu kõrgema seadusandliku esinduskogu NSV Liidu Kesktäitevkomitee esimehena 1. detsembril 1934 Kesktäitevkomitee määruse "Seadusemuudatuste tegemise kohta kehtivatesse nõukogude liiduvabariikide protsessikoodeksitesse" ("О внесении изменений в действующие Уголовно-процессуальные кодексы союзных республик"), mille tulemusena muudeti ära olulised seadusenõuded eeluurimisel ja kohtupidamise läbiviimisel:

  • protsessi menetluspoolte kohustuslik osavõtt kohtuistungist;
  • kaotati armuandmistaotluste esitamise õigus;
  • seadustati kohtuotsuste (kõrgeim karistusmäära) viivitamatu täideviimine.

Mihhail Kalinin oli ka aastatel 19311946 NSV Liidu Kesktäitevkomitee juures asuva Kohtuasjade Läbivaatamise ja Kontrolli Komisjoni esimees. Järelevalvet teostava organi esimehena Kalinin ei takistanud NSV Liidus läbiviidavaid õigusvastaseid repressioone ega 1936.–1938. aasta suurt terrorit, jättes reageerimata õigusvastastelt represseeritud isikute taotlustele Kesktäitevkomiteele.

Varsti pärast pensionile jäämist suri ta soolevähki.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kalinini auks on tema järgi nimetatud Kaliningradi (varem Königsberg) linn (1946. aastal) ja oblast (varasem Ida-Preisimaa põhjaosa).

Kalinini auks oli üks Tallinna 4 linnarajoonist Kalinini rajoon (umbes praeguse Põhja-Tallinna ja Haabersti alal). 30. augustil 1940 nimetati natsionaliseeritud Balti Raudtee Peatehased ümber M. I. Kalinini nimeliseks raudteetehaseks (hilisem M. I. Kalinini nimeline Tallinna Elektrotehnika Tehas).

Kalinini nime kandis 1950. aastatest kuni 1990. aastani Tallinnas paiknev Kopli tänav. Majal kus Kalinin Tallinnas elas – Soo tänav 38 – asus mälestustahvel. Kalinini mälestussammas asus Balti jaama lähedal Stalingradi väljakul 1950–? ning 1970–? asus tema mälestussammas ka Kalinini nimelise tehase sissepääsu juures.

Tveri linn kandis aastatel 19311990 nime Kalinin ja ka tänapäeval on Tveri oblastis Kalinini rajoon.

Koroljovi linn Moskva oblastis kandis 19381996 nime Kaliningrad. Tema järgi nimetati ka hulk külasid ja kolhoose, nt Imeni M. I. Kalinina alev Nižni Novgorodi oblastis.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Mihhail Kalinini abikaasa oli Jekaterina Ivanovna Kalinina (Jekaterina Johani t. Lorberg).

Mihhail Kalinin oskas eesti keelt[1].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Arnold Kõiv. Eestlased Kalinini kaastöölistena. Rahvaleht, 15. veebruar 1939, nr. 39, lk. 4.