Meškuičiai

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Meškuičiai

leedu Meškuičiai
poola Mezkucie

Meskuiciai COA.gif
Meškuičiai vapp
Flag of Meskuciai.png
Meškuičiai lipp

Elanikke: 1056 (2011)[1]

Koordinaadid: 56° 4′ N, 23° 29′ E
Meškuičiai (Leedu)
Meškuičiai

Meškuičiai on alev Leedus Šiauliai rajoonis, Meškuičiai valla halduskeskus. Alevit läbib Šiauliai ja Riia vaheline raudtee.

Alevis on keskkool, kultuurimaja ja raamatukogu. Meškuičiais tegutsevad mitmed puidutööstusettevõtted. Vaatamisväärsusteks on aastal 1897 püstitatud katoliku kirik, samuti ka XIX sajandil ehitatud tuulik. Alevi lähistel asub Ristimägi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Arvatakse, et Meškuičiai tekkis aastal 1557. XVII sajandi alguses laastas asulat katk. Aastal 1681 sai asulast turuplatsiga alev, aga hiljem kaotas see oma õigused. Taas sai Meškuičiaist alev aastal 1769.

Algselt Tiesenhausenitele kuulunud asula hakkas aastast 1795 kuuluma Zubovitele. Aastal 1831 toimus 16. juunil alevi juures lahing ülestõusnud leedulaste ja tsaariarmee vahel.

Esimese maailmasõja ajal, aastal 1916, ehitasid alevi hõivanud sakslased sealt läbi Tilsitist Jelgavasse viiva raudtee. Aasta 1919 novembris toimus alevi all lahing Pavel Bermondt-Avalovi vägede ja Leedu sõjaväe vahel. Aastal 1941 kasutati sealset raudteejaama küüditamisel. Peale Teist maailmasõda tegutsesid alevi ümbruskonnas Leedu metsavennad. Nõukogude ajal oli Meškuičiai kohaliku kolhoosi keskasula.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]