Maubeuge

Allikas: Vikipeedia
Maubeuge
Porte de Mons
Vapp

Pindala 18,9 km² [1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 29 625 (1.01.2020)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 50° 17′ N, 3° 58′ E
Maubeuge (Prantsusmaa)
Maubeuge

Maubeuge (ajalooline hollandi Mabuse või hollandi Malbode) on vald Põhja-Prantsusmaal Nordi departemangus Maubeuge'i kantonis.

See asub Sambre'i mõlemal kaldal (siin kanaliseeritud).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Maubeuge (antiikne Malbodium, ladina keelest, tuletatud vanafrangi nimest Malboden, mis tähendab "Bodeni assiise") võlgneb oma päritolu Maubeuge'i kloostrile, meeste ja naiste kaksikkloostrile, asutatud 7. sajandil Aldegundise poolt, kelle reliikviaid säilitatakse kirikus. Seejärel kuulus see Hainaut' territooriumile.

Linn oli Hispaania Madalmaade osa ja käis mitmeid kordi käest kätte, enne kui see 1678. aasta Nijmegeni rahuga lõplikult Prantsusmaale loovutati. Vaubani pré carré plaani osana, mis kaitses Prantsusmaa põhjapiire kindluste topeltliiniga, tugevdati seda vastavalt Louis XIV juhistele ulatuslikult.

1793. aastal piirasid linna Coburgi printsi Friedrich Josiase väed. Piiramine lõpetati pärast prantslate võitu Wattignies' lahingus. Linnas on 1793. aasta piiramise mälestusmärk. Seda piirati edutult 1814. aastal, kuid oli sunnitud kapituleeruma pärast jõulist vastupanu saja päeva ajal.

Kindlusena on Maubeuge'il vana bastionijälje vallitusala, mis toimib olulise kraaviga ümbritsetud 29 km ümbermõõduga laagri keskusena. Kindlus ehitati pärast 1870. aasta sõda, kuid hiljem seda ajakohastati ja täiendati.

Kindlustusi piirasid Esimeses maailmasõjas Saksa keisririigi väed. Maubeuge kannatas rängalt Teises maailmasõjas: 90% kesklinnast purustati pommitamistega 1940. aasta mais. Võitlus toimus taas 1944. aasta septembri alguses Maubeuge'i äärelinnas ja ümbruses, sellest võtsid osa Ameerika Ühendriikide 1. jalaväediviisi üksused ameeriklaste tungimisel Belgia suunas.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Siin on olulised valukojad, sepikojad ja kõrgahjud, üheskoos tööpinkide ja portselani tootmisega.

Linnas on kaubanduse vahekohtu koda, ühiskondlik kolledž, kaubandus- ja tööstuskool.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Olles Belgia piiri lähedal, on jaamal kaks liini Belgiasse: üks viib põhja Monsi suunas, teine itta Charleroi poole. Kumbki pole mitu aastat reisijatevedu näinud, kuid 2018. aasta detsembrist teatatakse piiratud teenusest Charleroi kaudu Namuri. Rongid edelasse on sagedased.

Lähedalasuvas Elesmesis on lennuväli, kuid see on puhtalt meelelahutuslik ja sellel puuduvad võimalused reisijate või kauba äriliseks õhutranspordiks.

Tour de France[muuda | muuda lähteteksti]

Maurice Garin, 1903. aasta Tour de France'i avaürituse võitja, alustas oma jalgratturikarjääri 1892. aastal kohaliku Maubeuge'i jalgrattaklubi juures, kui ta lõpetas Maubeuge-Hirson-Maubeuge'i 200 km sõidu viiendana. 2003. aastal, tema võidu sajandal aastapäeval, mälestati teda temanimelise tänavaga.

Inimesi[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]