Martell

Allikas: Vikipeedia
Martell
MARTELL Logo.jpg
Asutatud 1715
Asutajad Jean Martell
Peakorter 7 pl Edouard Martell,
16100 COGNAC - PRANTSUSMAA
Tooted Vein, konjak
Emafirma Pernod Ricard
http://www.martell.com

Martell on Prantsusmaa konjakitootja.

Martell asutati 1715. aastal, kui Jersey saare elanik Jean Martell asutas oma isikliku konjakiettevõtte. Jean Martell tegeles ise kauplemisega, kuid pärast abiellumist suure konjakikaupmehe tütrega otsustas pühendada end konjakile.

Tänapäeval kuulub Martell maailma suurimate konjakitootjate esikolmikusse.

Martell on üks vanimatest konjakimajadest. See 1715. a Jean Martelli (1694–1753) poolt asutatud konjakimaja on Prantsuse veini- ja alkoholifirma Martell Mumm Perrier-Jouët' tütarettevõtte Pernod-Ricard osa.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1715. a asutas Jerseyst pärit noor kaupmees Jean Martell Charente'i jõe kaldal Cognac'is oma äri ja sellega oli loodud üks esimesi konjakimaju. Pärast tema surma 1753. a jätkasid tema tööd Martelli lesk, kaks poega ja pojapoeg ning nad tegelesid edasi toote eksportimisega, eesmärgiks tõsta Martell 1814. aastaks enimmüüdudud konjakiks Inglismaal.

1831. a lõi Martelli ettevõte esimese "VSOP" (Very Superior Old Pale) konjaki ja jätkas laienemist välismaale. Selle toote kuulsus levis kiiresti, esmalt eksporditi seda Jaapanisse ja teistesse Aasia maadesse nagu Indoneesia, Vietnam, Malaisia ja Korea.

1912. a loodud Cordon Bleu on ettevõtte kõige tuntum toode.

Martelli serveeriti 1936. a „Queen Mary“ ja 1977. a isegi Concorde'i pardal.

1987. a läks Prantsuse tootja 1,2 miljardi USA dollari eest Seagrami kontrolli alla.

Alates Seagrami grupi mõnede alkoholitoodete omandamisest 2001. a on Martell kuulunud Prantsuse alkoholitootjate gruppi Pernod Ricard.

2000. aastatel tuli Martell välja uute konjakitega. 2005. a "Martell XO", 2007. a "Martell Création Grand Extra" kunstniku ja klaasidisaineri Serge Mansau poolt loodud pudelis. 2009. a tuli Martell välja oma signatuurkonjakiga "L'Or de Jean Martel". 2011. a laiendas Martell oma ülimalt prestiižsete konjakite sortimenti väga erilise tootega, mille nimi on "Martell Chanteloup Perspective" – austusavaldus konjakimeistrite teadvusele ja domaine de Chanteloup'ile.

2006. ühines Martell Comité Colbert'iga, ühinguga, mis tegeleb Prantsusmaa luksuslike alkoholimajade rahvusvahelise mainekujundusega.

2010. a uuendas Martell oma 2007. a sõlmitud sponsorlepingut Versailles' lossiga, andes sellega oma panuse kuninganna eesruumi taastamiseks. 2012. a tähistati 1912. a Monaco, Hotel de Paris's Edouard Martelli poolt esitletud konjaki Martell Cordon Bleu, 100. sünnipäeva – kohas, kus oli toimunud konjaki esmaesitlus 100 aastat varem.

Oskusteave[muuda | muuda lähteteksti]

Les Borderies[muuda | muuda lähteteksti]

Les Borderies’ piirkonna terroir annab tulemuseks cru, mis on usutavasti oma harukordse ja eaux-de-vie omaduse tõttu Cognaci piirkonnas kõige prestiižsem jook. Juba konjakimaja loomise ajal oli Jean Martell Les Borderies' piirkonnast huvitatud. Ugni Blanci viinamarjad annavad konjakitele aromaatsust, milles on tunda magusaid vürtse ja puuviljasiirupit.

Destillatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Martell on töötanud välja oma destillatsioonimeetodi, kasutades traditsioonilisi Charentais' vaskdestillaatoreid. Destillatsioonis kasutatakse sellist tehnoloogiat ja oskusteavet, mida on antud põlvest põlve edasi Jean Martelli aegadest ning seda jälgivad pidevalt keldrimeistritest asjatundjad.

Laagerdamine[muuda | muuda lähteteksti]

Küpsemise viimaseks staadiumiks on Martell valinud peene süüga tammevaadid. Kui küpsemine jõuab lõpule, toimub keldrimeistrite valvsa pilgu all eaux-de-vie proovide võtmine, millest valmistatakse konjaki tegemiseks vajalik segu.

Tooted[muuda | muuda lähteteksti]

Martell valib oma cru’d Cognaci piirkonnast: Les Borderies, Grande Champagne, Petite Champagne ja Fins Bois.

Martell VS[muuda | muuda lähteteksti]

Enam kui 150 aastat tagasi[täpne kuupäev pole teada] "Trois Étoiles" (kolm tärni) nime all loodud Martell VS (Very Special) on mõeldud nautimiseks nn. pika joogi või kokteilina.

Martell VSOP[muuda | muuda lähteteksti]

Martell VSOP Médaillon (Very Superior Old Pale) on vana eaux-de-vie'ga segatud konjak, mis on valitud parimate cru’de seast Cognaci regioonist.

Martell Noblige[muuda | muuda lähteteksti]

Vana eaux-de-vie, millest sündiv Martell Noblige annab oma kategooriale erilise maitse. Sellele unikaalsele konjakile on iseloomulikud rafineeritus ja elegants.

Martell Cordon Bleu[muuda | muuda lähteteksti]

Martell Cordon Bleu' lõi 1912. a Edouard Martell. Seda iseloomustab puuviljasiirupi ja piparkoogi hõng.

Martell XO[muuda | muuda lähteteksti]

Martell XO on segu Les Borderies'st ja Grande Champagne'ist. Selle pudel on kaarja kujuga.

Martell Chanteloup[muuda | muuda lähteteksti]

Perspective Martell Chanteloup on n-ö "Extra" konjak, mis on segatud eaux-de-vie'ga, see on Chanteloup'i keldrites mitmeid aastaid küpsenud konjak.

Martell Création Grand Extra[muuda | muuda lähteteksti]

Martell Création Grand Extra on segatud Les Borderies' ja Grande Champagne' piirkonna cru’dest.

Martell Cohiba[muuda | muuda lähteteksti]

Martell Cohiba on segatud Grande Champagne'ist pärit eaux-de-vie'ga. Seda iseloomustab kuivatatud lilleõite aroom.

L’Or de Jean Martell[muuda | muuda lähteteksti]

L’Or de Jean Martell on segu Les Borderies'st ja Grande Champagne'ist. See konjak ühendab endas enam kui neljasadat eaux-de-vie'd, millest mõned on enam kui paarsada aastat vanad.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]