Mars Polar Lander

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mars Polar Lander
Mars Polar Lander - artist depiction.png
Kunstniku kujutis Mars Polar Landerist Marsi pinnal.
Organisatsioon NASA
Alltöövõtjad Martin Marietta
Missioonitüüp maandur
Stardi aeg 3. jaanuar 1999
Kanderakett Delta II
Stardikompleks Cape Canaverali stardikompleks 17
Lõpetas tegevuse 3. detsember 1999
COSPAR ID 1999-001A
SATCAT 25605
Mass 290 kg
Võimsus 200 W
Akud 1 NiH2 aku
Maandus planeedile Marss
Maandumise kuupäev 3. detsember 1999


Mars Polar Lander, tuntud ka kui Mars Surveyor '98 Lander, oli NASA maandur, mis oli osa Mars Surveyor '98 missioonist ja pidi uurima Marsi lõunapoolust[1].

Maandur startis Marsile 3. jaanuaril 1999 ja kandis endaga kaasas kahte Deep Space 2 impaktorit, mis pidid Marsile maandumise ajal emalaevast eralduma ning Marsi pinnale kukkumise järel uurima Marsi pinda. Polar Lander pidi Marsil maanduma 3. detsembril 1999, kuid jäi kadunuks. NASA ei saanud ühendust Polar Landeri ega kummagi impaktoriga, ning kuulutas missiooni kuu aega hiljem ebaõnnestunuks[1].

Hilisem uurimine tuvastas missiooni ebaõnnestumise tõenäolise põhjusena maanduri tarkvara vea, mistõttu pidas Polar Landeri arvuti tugijalgade väljasirutumisel tekkinud vibratsiooni maandumiseks ja lülitas enneaegselt välja retroraketid[2][3]. Selle tulemusel kukkus maandur ilmselt umbes 40 meetri kõrguselt planeedi pinnale puruks. Maandurit pole tänaseni leitud[4].

Mõned Polar Landeri seadmeid, nagu näiteks panoraamkaamerat ja analüsaatorit, kasutati 2008. aastal Marsil maandunud Phoenixi maanduril[5][6].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]