Marpa

Allikas: Vikipeedia

Marpa (1012–1097), tuntud ka kui Tõlkija Marpa (Marpa Lotsāwa), oli Tiibeti budismi õpetlane, keda teatakse kui paljude vadžrajaana õpetussõnade, sealhulgas Mahamudra õpetuste, Indiast tiibetlasteni toojat. Ta oli Milarepa õpetaja.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Marpa sündis ühes Lõuna-Tiibeti jõukas peres. Ta alustas oma õpinguid noores eas, kuid oli võrreldes teiste lastega metsik ja taltsutamatu. Esmalt õppis Marpa kolm aastat Mangkharis Drokmi Shakya Yeshe juures, kus omandas sanskriti keele. Seejärel otsustas Marpa reisida Indiasse, et omandada teadmisi kuulsate india budismi õpetlaste juures. Oma esimese reisi Nepali ja Indiasse tegi Marpa Nyo Lōtsawa seltsis, kelle juures ta teenis. [1] Marpa naasis koju ja vahetas kogu oma päranduse kullaks, et rahastada oma reisikulusid ja teha annetusi oma õpetajatele.

Kõigepealt reisis Marpa Nepali, kus õppis kahe kuulsa Naropa õpilase Paindapa ja Chitherpa juures. Paindapa saatis Marpa hiljem Nālandā ülikooli lähedale Pullaharisse, kus Naropa õpetas. Marpa veetis kaksteist aastat Naropa ja teiste suurte India gurude juures. Kõige kauem oli ta Maitripada õpilane. Kaheteistkümne aasta pärast asus ta teele tagasi Tiibetisse, et hakata nüüd ise õpetajaks ja jätkata oma tegelemist dharmaga.

Marpa reisis veel kaks korda Indiasse ja kolm korda Nepali ning õppis Naropa ja teiste kuulsate õpetajate, sealhulgas Maitripa juures. Väidetavalt viibis ta ka Phugtali kloostri koopas.[2] Tema kolmandal visiidil Indiasse osutus tantrapraktikatega tegeleva Naropa leidmine raskeks ülesandeks. Kuid lõpuks leidis Marpa Naropa üles ja sai temalt viimased vajalikud õpetused ja juhised. Naropa ütles Marpale, et tal ei saa siin ilmas olema järglasi (selle sõna tavatähenduses), sest Marpa järglasteks saavad olema tema jüngrid.

Nüüd oli Marpa omandanud kogu Naropa tarkuse ja Naropa kuulutas Marpa ametlikult oma mantlipärijaks, kuigi tal oli teisigi häid õpilasi nagu Paindapa, Chitherpa, Shri Shantibhadra ehk Kukuripa ja Maitripa.

Tiibetisse naastes veetis Marpa aastaid budistlikke pühakirju tõlkides. Seeläbi andis ta hoogu budistlike õpetussõnade jõudmisele Tiibetisse.

Tiibeti õpilastele. Pärast teist India-külastust sai tema jüngriks Milarepa. Pärast Marpa poja Darma Dode surma päris Milarepa tema liini täielikult.

Marpa, tema naine Dakmema ja nende pojad elasid Tiibeti lõunaosas Lhodrakis. Väidetavalt asutas Marpa aastal 1052 e. m. a. Stongdey kloostri Zanskaris aastal. [3]

Marpa järgijate seas on aukohal "Naropa kuus õpetust" ja "Suur pitser" (Mahamudra). "Naropa kuus õpetust" sisaldavad muuhulgas juhiseid, kuidas parandada oma kirgaste unenägude nägemise tehnikaid, et saada unenägemise vallas lausa meistriks. [4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Marpa Chokyi Lodro". The Treasury of Lives (inglise). Vaadatud 11. detsembril 2018.
  2. "Phuktal Monastery". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. november 2015. Vaadatud 19. novembril 2015.
  3. Stongdey Monastery, Buddhist Temples
  4. Kapstein, M. (2013). Tibetan Buddhism: A very short introduction.

Välislinke[muuda | muuda lähteteksti]