Madeline Miller

Allikas: Vikipeedia
Madeline Miller
Miller (2013)
Sündinud 24. juuli 1978 (45-aastane)
Boston, Massachusetts, Ameerika Ühendriigid
Haridus Chicago Ülikool
Alma mater Browni Ülikool
Elukutse õpetaja, kirjanik
Žanr ulmekirjandus, romaan
Tuntud teoseid "Achilleuse laul" (2011)
Koduleht
madelinemiller.com

Madeline Miller (sündinud 24. juulil 1978[1] Bostonis) on Ameerika Ühendriikide kirjanik ja õpetaja.

Haridus ja töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Madeline Miller sündis Bostonis ja kasvas üles New Yorgis ja Philadelphias.

Ta sai Browni Ülikoolist bakalaureuse- ja magistrikraadi klassikalises filoloogias ning töötab keskkooli ladina ja vanakreeka keele õpetajana Massachusettsi osariigis Cambridge'is.

Ta on õppinud ka Yale'i Teatrikooli dramaturgiaosakonnas, kus ta keskendus klassikaliste tekstide adapteerimisele tänapäevastes vormides.

Kirjanikuna[muuda | muuda lähteteksti]

"Achielluse laul"[muuda | muuda lähteteksti]

Tema esikromaan "The Song of Achilles"[2] ("Achilleuse laul") avaldati septembris 2011. Romaan võitis 2012. aasta mais auhinna Orange Prize for Fiction. Madeline Miller on neljas kirjanik, kes on esikromaaniga selle auhinna võitnud. Lugu jutustab Vana-Kreeka kangelase Achilleuse kasvamisest ja elust ning tema võitlusest Trooja sõjas.

"Kirke"[muuda | muuda lähteteksti]

Milleri teine raamat, "Kirke", ilmus aastal 2018. Tegu on kujunemisromaaniga, mis räägib loo Antiik-Kreeka nõiatarist Kirkest, tema kasvamisest kreeka jumalate keskel, tema pagendusest Aiaia saarele ning tema kohtumistest Odysseuse ja teiste vanakreeka mütoloogiast tuttavate tegelastega.[3]

"Galatea"[muuda | muuda lähteteksti]

Peale nende teoste on Miller kirjutanud veel lühijutu "Galatea" (räägib kaunist naisest Galateast, kujur Pygmalioni elluärganud taiesest ja tema eneseleidmisest). Lühijutt ilmus esmakordselt augustis 2013.[4]

"Persephone"[muuda | muuda lähteteksti]

2021. aasta detsembris teatas Miller, et töötab nüüd uue romaani kallal, milleks on (samuti antiigi teemadel põhinev) "Persephone". Lugu hakkab jutustama viljakusjumalanna Demeteri allmaailma langenud tütrest Persephonest, tehes seda Milleri isikupärases stiilis ja tänapäevases võtmes. [5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Beginner's Pluck Irish Examiner, 24. september 2011
  2. "Madeline Miller - The Song of Achilles" (Ameerika inglise). Vaadatud 2. augustil 2023.
  3. "Madeline Miller - Circe" (Ameerika inglise). Vaadatud 2. augustil 2023.
  4. Sturges, Fiona (14. juuli 2023). "Galatea by Madeline Miller audiobook review – literature's first incel". The Guardian (Briti inglise). ISSN 0261-3077. Vaadatud 2. augustil 2023.
  5. Lin, Jennifer Marie (14. jaanuar 2022). "Persephone by Madeline Miller: What We Know". The Bibliofile (Ameerika inglise). Vaadatud 2. augustil 2023.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]