Mihkel Zilmer

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt M. Zilmer)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib arstiteadlasest; helilooja kohta vaata artiklit Mihkel Zilmer (helilooja).

Mihkel Zilmer (sündinud 15. detsembril 1948) on meditsiinibiokeemik, arstiteadlane, teaduse populariseerija. Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor.

Ta on lõpetanud Tartu ülikooli biokeemikuna (kahe teaduskonna vahelise eriprogrammi alusel). 1992. aastal sai ta meditsiinidoktori teaduskraadi.

Alates 1992. aastast töötab ta Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas professorina, sh alates 2003. aastast Tartu ülikooli (TÜ) arstiteaduskonna meditsiinilise biokeemia professorina. Alates 1994. aastast on ta TÜ arstiteaduskonna biokeemia instituudi juhataja, alates 2013. aastast on ta TÜ arstiteaduskonna bio- ja siirdemeditsiini instituudi biokeemia osakonna juhataja. 2017. aastast kuulub Tartu Ülikooli senatisse.

Tema töögrupp kuulub tippkeskuse The Centre of Excellence for Genomics and Translational Medicine koosseisu. On juhendanud 26 doktoritööd (mitu tema õpilast on nüüd samuti professorid). Üle kümne patendi (Eesti, Euroopa, Vene Föderatsioon, USA, Jaapan, Hiina) autor. Oksüdatiivse stressi ja meditsiinilise metaboloomika siirdemeditsiiniliste uuringute algataja Eestis. Rohkem kui 20 meditsiinilise (inimorganismi) biokeemia- ja tervisliku söömise õpiku ja raamatu autor (näiteks "Meditsiiniline biokeemia", "Vitamiinid", "Mineraalained", "Normaalne söömine", "Normaalse söömise kursuste käsiraamat", "Normaalne joomine" jm).

Ta on kuulunud ansambli/protsessi Rajacas koosseisu alates selle esimesest lainest 1966 (rajacas.com). Kirjutanud hulgaliselt laule, näiteks "Eestimaa (Tuhanded külad)", "Armsas Tartus vana ülikool", "Ikka lühemaks jääb meie luule" jm.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Mihkel Zilmeri poeg Mihkel Zilmer on helilooja, mh “Tõe ja õiguse” originaalmuusika autor.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]