Lozang Gyatso

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Ngawang Lozang Gyatso (Blo-bzang Rgya-mtsho; ka Lobsang Gyatso; 1617–1682), oli V dalai-laama.

Ta oli esimene dalai-laama, kes haaras enda kätte Tiibetis võimu ja tsentraliseeris selle, toimides gelukpa koolkonna huvides. Tõrjus võimult tol ajal populaarsuse tipul oleva kagjü koolkonna.

Ta oli poliitiliselt aktiivne, arukas ja diplomaatiline. Lõi suhted Hiinas Qing dünastia imperaatori Shunzhi-ga (15. märts 1638 – 5. veebruar 1661?). Tänu sidemete loomisele Shunzhi-ga andis imperaator enda kinnituse ja lugupidamise Ngawang Lozang Gyatso-le kui "dalai-laamale lõpmatu kaastunde avaldusele läänes Buddha õpetuse juhile ja Vadzra hoidjale".

Selle kinnituseks anti Pekingist dalai-laamale kuldne pitsat, mis sai traditsiooniks dalai-laamade troonile pühitsemise puhul.

1639 lõi suhted Güshi Khaaniga (päritolult kalmökk; 1582–1655), kes aitas enda militaar-potentsiaaliga Lozang Gyatso-l Tiibetis võimu haarata. Keelas poliitilistel motiividel Tiibetis jonangi pärinevus-liini selle populaarsuse ja mõjuvõimu tõttu kloostrites.

Tema viis sisse Geshe tiitli filosoofias, mida tol ajal traditsiooni järgi omistati väga vähestele.

Kuulsa V dalai-laama ajal alustati Potala palee ehitust, mis lõpetati alles pärast tema surma, samuti rajas Lozang Gyatso kuulsa Lukhangi ehk "Naga templi", mida kutsutakse veel "Draakoni templiks". Idee andis talle tema õpetaja Lobsang Choekyi Gyaltsen (1570–1662), kes koostas visuaalse keele-vormi, kuis edasi anda V Dalai laama müstilisi nägemusi, mis pandi kokku eraldi raamatuks (tekstiks) ("Saladuslikud nägemused") (gSang-ba,i rnam-thar rgya-can). Kirjutas samuti ajaloolisi ülevaateid ja mingil määral poeesiat, kuid tuntuks on saanud just enda nägemuste ja kujustamis-tekstidega. Oli kiindunud tugevalt tantrismi ja lood tema suhetest paljude naistega Lhasas olid rahva hulgas laialt levinud. Väidetakse, et tal oli ka kari lapsi, kuid dokumentaalset tõestust selle kohta pole.

Ta suri 1682. aastal, kuid tema surma hoiti 15 aastat ehk 1697. aastani tema peaministri ja regendi Desi Sangay Gyatso poolt avalikkuse eest saladuses. Arvatakse, et Desi Sangay oli üks tema poegi.

Lhukang tegeles (thödgal).


Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]