Lhukang

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Lhukang on Lozang Gyatso (1617–1682), V dalai-laama poolt rajatud buda tempel Tiibetis. Lozang Gyatso rajas templi oma õpetaja Lobsang Choekyi Gyaltseni (1505–1568) soovitusel ja juhtimisel Lhukangi (Tib.klu khang), mis asub Potala palee taga (Kuningliku Draakoni) tiigi keskel asuval väikesel saarel. Lukhangi tempel vaatab fassaadiga lõunasse, samasse suunda kuhu Potala paleegi. Saarele viib hiina stiilis kivisild. Templi hoone hõlmab 3700 ruutmeetrit.

1654–1692, kui ehitati Potala paleed, võeti ehituse käigus pinnast, millest tekkisid suured sügavad augud, mis täitusid tasapisi veega. Isikliku pühamu endale tegi sellest VI dalai-laama. 1791 ehitas templi osaliselt ümber VIII dalai-laama, XIII dalai-laama lasi Lukhangi templi täielikult restaureerida.

1984–1985 vahetatati restaureerimistööde käigus välja enamik templist.

Kutsutakse veel Dzonggyab Lukhang Naga templiks või Draakoni templiks.

Lhukangi ajalugu on sama vana kui Potala palee oma, sest mõlemad rajati ühel ajal. Tempel oli läbi aegade dalai-laamade isiklik tempel, kuhu võõrastel polnud võimalust siseneda. Alates V dalai-laamast, kes templi rajas, kasutasid dalai-laamad seda oma visualiseerimispraktikate jaoks, et saavutada läbi sisekaemuse ja kujustamise kõrgemat teadmist ja teadvuse seisundeid.

Legend räägib, et nagad on salatarkuste ja teadmiste hoidjad, kaitsjad ja seepärast on tempel pühendatud neile vees elavatele müstiliste ja salajase tarkuse valvuritele.

Templi seinad on osaliselt kaetud maalingutega 84 mahasiddha elust ja tegevusest. Seoses templiga on kirjutanud teksti "Saladuslikud nägemused" (gSang-ba,i rnam-thar rgya-can) kV dalai-laama Lozang Gyatso, kes pajatab selles oma imelistest kujustamistest ja nägemustest. Seda kutsutakse ka mustaks raamatuks, kuna kogu tekst on kirjutatud mustale paberile.

Tekstis on suuremal hulgal selgitavaid illustratsioone ja jooniseid.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]