Lhukang

Allikas: Vikipeedia

Lhukang on Lozang Gyatso (1617–1682), V dalai-laama, poolt rajatud budistlik tempel Tiibetis. Lozang Gyatso rajas templi oma õpetaja Lobsang Choekyi Gyaltseni (1505–1568) soovitusel ja juhtimisel Lhukangi (Tib.klu khang), mis asub Potala palee taga (Kuningliku Draakoni) tiigi keskel asuval väikesel saarel. Lukhangi tempel vaatab fassaadiga lõunasse, samasse suunda kuhu Potala paleegi. Saarele viib hiina stiilis kivisild. Templi hoone hõlmab 3700 ruutmeetrit.

1654-1692, kui ehitati Potala paleed, võeti ehituse käigus pinnast, millest tekkisid suured sügavad augud, mis täitusid tasapisi veega. Isikliku pühamu endale tegi sellest VI Dalai-laama. 1791 ehitas templi osaliselt ümber VIII Dalai-laama, XIII Dalai-laama lasi Lukhangi templi täielikult restaureerida.

1984-1985 vahetatati restauratsioonitööde käigus välja enamus templist.

Kutsutakse veel Dzonggyab Lukhang Naga templiks vöi Draakoni templiks.

Lhukangi ajalugu on sama vana kui Potala palee oma, sest mõlemad rajati ühel ajal. Tempel oli läbi aegade dalai-laamade isiklik tempel, kuhu võõrastel polnud võimalust siseneda. Alates V Dalai-laamast, kes templi rajas, kasutasid Dalai-laamad seda enda visualiseerimis-praktikate jaoks, et saavutada läbi sisekaemuse ja kujustamise kõrgemat teadmist ja teadvuse seisundeid.

Legend räägib, et nagad on salatarkuste ja teadmiste hoidjad, kaitsjad ja seepärast on tempel pühendatud neile vees elavatele müstiliste ja salajase tarkuse valvuritele.

Templi seinad on osaliselt kaetud maalingutega 84 mahasiddha elust ja tegevusest. Seoses templiga on eraldi olemas tekst "Saladuslikud nägemused" (gSang-ba,i rnam-thar rgya-can) kirjutatud V dalai-laama Lozang Gyatso poolt tema imelistest kujustamistest ja nägemustest. Seda kutsutakse ka mustaks raamatuks kuna kogu tekst on kirjutatud mustale paberile.

Tekstis on suuremal hulgal selgitavaid illustratsioone ja jooniseid .

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]