Lolita

Allikas: Vikipeedia

"Lolita" on Vladimir Nabokovi ingliskeelne romaan. See avaldati Pariisis 1955. ja New Yorgis 1958. aastal. Prantsuse ajaleht Le Monde valis selle sajandi 100 parima raamatu hulka.

Romaan on oma vormilt minategelase, keskealise "Humbert Humberti" vanglas kirjutatud surmaeelne pihtimus. Raamatu sisuks on Humbert Humberti elu läbiv igatsus oma surnud noorusarmastuse, 12-aastase Annabeli järele. Pärast emigreerumist USA-sse kohtub abiellub ta oma korteriperenaise Charlotte Haze'ga (1947), kelle tütres Doloreses (Lolitas) ta leiab Annabeli uue kehastuse. Pärast Charlotte surma autoõnnetusel on ta vaba lähenema Lolitale, kuid avastab et ta pole Lolita esimene. Aastapikkuse USA-ringsõidu järel elab ta aasta koos Lolitaga kui tema võõrasisa ja seejärel algab teine ringsõit, saadetud tundmatust jälitajast, kellega Lolita näib olevat kontaktis. Teise ringsõidu ajal Lolita kaob. 1952. aastal Lolita kirjutab Humbertile, olles abiellunud, ja Humbert külastab teda, saades teada tundmatu jälitaja nime, Clare Quilty, ja tapab viimase.

Humbert sureb vanglas 16. novembril 1952, paar päeva enne oma protsessi algust, ja Lolita sünnitades, 25. detsembril 1952.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]