Logaritmiline skaala

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Eri skaalad: lin–lin-teljestik, lin–log-teljestik, log–lin-teljestik ja log–log-teljestik. Funktsioonid graafikul on järgmised: y = 10 x (punane), y = x (roheline), y = loge(x) (sinine)

Logaritmiline skaala on logaritmfunktsiooni väärtuste järgi lõikudeks jaotatud sirge (sageli graafiku telg või teljed) või riba.[1]

Tehnikas leiab logaritmiline skaala (teljestik) laialdast kasutamist näiteks sageduskarakteristikute esitamiseks. Selliselt esitatud nn. logaritmiliste sageduskarakteristikute abil saab hästi võrrelda sagedussõltuvuste iseloomu.

Ainult ühe telje suunal logarimilise skaala kasutamisega (nn. poollogaritmilise karakteristiku kujul, mispuhul koordinaatteljestiku teine telg on lineaarne) saab hästi esitada sõltuvusi, mis oma olemuselt on kas eksponentsiaalsed või logaritmilised. Näiteks elektroonikas esitatakse poollogaritmilisel kujul tihti pn-siirde voltamperkarakteristikut, mis ideaaljuhul on eksponentsiaalne funktsioon, ja peaks poollogaritmilisel graafikul seetõttu olema esitatav sirge joonega.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ülo Kaasik, 2002. Matemaatikaleksikon. Kolmas, täiendatud trükk. 288 lk