Mine sisu juurde

Livio Lupi da Caravaggio

Allikas: Vikipeedia
Livio lUpi raamatu "Libro di Gagliarda, Tordiglione Passo e Mezzo Canari e Passeggi" tiitelleht
"Passo e Mezzo" nimelise tantsu kirjeldus

Livio Lupi da Caravaggio (tegutses 1607. aasta paiku) oli Itaalia muusik ning muusika- ja tantsuteoreetik.

Eluloolist[muuda | muuda lähteteksti]

Otsustades tema nime järgi, võis ta olla sündinud Põhja-Itaalias Lombardias Caravaggios, mis oli 16. sajandi lõpul ja 17. sajandi algul Hispaania võimude kontrolli all. Oma päritolule viitab ta ka oma traktaadi esimesel leheküljel.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on kirjutanud traktaadi "Il Libro di gagliarda, tordiglione, passa e mezzo, canari e passeggi", mis avaldati Palermos 1607. aastal. Traktaat sisaldab kahekümne renessansstantsu kirjeldust, keskendudes eriti galjardile, aga sisaldades ka canario'sid, passemezzo'sid ja cascarda'sid. Raamat on pühendatud Sitsiiliasse sisserännanud hispaania aadlikule don Geronimo del Carrettole, kes üsna kindlasti oli Lupi tööandja. Kaks koreograafiat on pühendatud Donna Maria del Carrettole, kes võis olla eelmise naine või tütar[1].

Raamatus kirjeldatud renessansstants "Alta carretta con sua sciolta" on loodud muusikale, mida tuntakse ka nimede "Aria di Fiorenza" ja "Ballo del Gran Duca" all. Emilio de' Cavalieri komponeeritud muusika algse pealkirjaga "O che nuovo miracolo" oli pärit 1589. aastal etendatud intermedio'st Ferdinando I de' Medici ja Christina de Lorraine'i pulmadeks, mida tuntakse ka "La Pellegrina" intermeediumide nime all[2] ja selle viis oli variatsioonide teemana kasutusel hiljemgi 17. sajandil.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]