Lissaboni Teaduste Akadeemia

Allikas: Vikipeedia
Inskriptsioon akadeemia peahoone seinal

Lissaboni Teaduste Akadeemia (portugali keeles: Academia das Ciências de Lisboa) on Portugali teaduste akadeemia.

Teaduste akadeemia kui riiklik institutsioon loodi aastal 1779 Lissabonis algse nimega Lissaboni Kuninglik Teaduste Akadeemia.

Akadeemia eesmärgiks on soodustada teaduslikke uuringuid, edendada akadeemilist arengut, julgustada portugali keele- ja kirjandusalaseid uuringuid ning arendada Portugali ajaloo ja rahvusvaheliste suhete uurimist.

Akadeemia teeb tihedat koostööd akadeemiatega, mille ametlik töökeel on portugali keel.

Lissaboni TA on Euroopa akadeemiate ühendus ALLEA liige.

Struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

Akadeemia liikmeskond on jaotatud kahte klassi: Loodus- ja täppisteaduste klass ning humanitaar- ja sotsiaalteaduste klass. Klassid jagunevad omakorda sektsioonideks.

Liikmeskond[muuda | muuda lähteteksti]

Liikmestaatused on järgmised: täisliige (Académicos Efectivos); rahvuslik korrespondentliige (Académicos Correspondentes Nacionais); brasiilia korrespondentliige (Académicos Correspondentes Brasileiros); välisliige (Académicos Correspondentes Estrangeiros); auliige (Académicos Honorários) ja emeriitliige (Académicos Eméritos).

Akadeemias on liikmeid kokku (2013. a seisuga) 295 inimest, sealhulgas 70 täisliiget, 120 rahvuslikku korrespondentliiget, 26 brasiilia korrespondentliiget, 72 välisliiget 5 auliiget ja 2 emeriitliiget.

Eesti teadlastest on akadeemiasse kuulunud arstiteadlane Ludvig Puusepp (valitud 1929, surnud 1942); praegu kuulub liikmeskonda mehaanikateadlane Jüri Engelbrecht (valitud 2010).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]