Mine sisu juurde

Linji Yixuan

Allikas: Vikipeedia
Rinzai Gigen

Linji Yixuan (hiina keeles 臨濟義⽞, jaapani keeles Rinzai Gigen, surnud u 866. aastal), oli hiina budismi chani koolkonna üks mõjukamaid õpetajaid, Mazu Daoyi õpetusliini pärija ning linji koolkonna rajajaid.[1]

Ta oli pärit Caozhoust (tänapäeva Shandongi provintsis), sai juba lapsena mungaks, õppis paljude õpetajate juures ja sai chan’i liinis pühitsuse õpetaja Huangpo Xiyunilt (surn 850). 851 asus ta Linji kloostrisse Hebeis, mille nime järgi saigi laiemalt tuntuks.

Linji Yixuan on tuntud eeskätt äkilise virgumise teostajana, kes kasutas oma õpilaste peal šokimeetodeid, sealhulgas röögatusi (katsu, hiina keeles 喝) ja kepihoope (keisaku, 香板) ning paradoksaalseid ütlemisi.[2]

„Kui kohtad buda, siis tapa ta!“

Linji Yixuan oli ka silmapaistev õpetlane, eriti tuntud Avataṃsaka-sūtra uurija ja tõlgendajana.

Linji Yixuani elulugu ja õpetusi sisaldab tema õpilaste ja järeltulijate koostatud tekst "Linji üleskirjutused" (hiina keeles linji lu; jaapani keeles rinzai roku).

  1. Feldberg, Elli. 2013. Meel ongi Buddha: Mazu jutlused ja ütlused. Tallinn: TLÜ Kirjastus, lk 163. ISBN 9789985587690
  2. Chung-Yuan, Chang (1971) [1969, New York, Pantheon 1969], Original Teachings of Ch'an Buddhism. Selected from "Transmission of the Lamp", Vantage), p. 131-135.
Käesolevas artiklis on kasutatud "Ida mõtteloo leksikoni" materjale.