Mine sisu juurde

Lingayeni lahe lahing

Allikas: Vikipeedia

Lingayeni lahe lahing on fiktiivne lahing Teises maailmasõjas, mis olevat toimunud 10. detsembril 1941 Filipiinide armee ja Luzoni saarele sissetungi kavandanud Jaapani vägede vahel. Seda olematut sündmust kasutati Filipiinidel ja Ameerika Ühendriikides sõjapropaganda eesmärkidel.

11. detsembril 1941 Filipiinide pealinna Manilasse jõudnud teadete kohaselt oli Filipiinide maaväe 21. diviis löönud eelmisel õhtul tagasi jaapanlaste randumiskatse Lingayeni lahes, uputades enamuse sissetungiks kasutatud laevadest ja tekitades jaapanlastele ulatuslikke inimkaotusi. Olukorda uurima saabunud ajakirja Life fotograaf Carl Mydans ei leidnud aga mingeid märke lahingu toimumisest.

Selgus, et Agno jõe suudmes oli eelmisel õhtul märgatud tundmatut mootorpaati, mille pihta avati tuli kõigist relvadest. Paat, mis oli tõepoolest Jaapani mereväe luurealus, pääses tulistamisest vigastusteta ja selle meeskonna kogutud andmeid kasutati hiljem tegeliku sissetungi kavandamisel.

Vaatamata sellele, et tegelik olukord oli kindral Douglas MacArthuri alluvuses tegutsevate USA Kaug-Ida Relvajõudude juhtkonnale teada, väljastati 11. detsembril nende pressiülema major Legrande Dilleri poolt ikkagi ülekaalukat võitu kajastav pressiteade. Ameerika Ühendriikides avaldas ajaleht New York Times selle põhjal esiküljeloo pealkirjaga "Jaapani väed Luzoni lääneosas hävitatud". Teadeteagentuur United Press läks veelgi kaugemale ja avaldas uudise Lingayeni lahe piirkonnas aset leidnud kolmepäevasest lahingust, mille käigus hävitati 154 vastase laeva, ilma et ükski jaapanlane elavana kaldale oleks jõudnud.

Fiktiivset lahingut kajastavale pressiteatele lisandus 12. detsembril veel ka legend lennuväekapten Colin P. Kelly'st, kes olevat oma pommitajaga B-17 hävitanud Jaapani lahingulaeva Haruna. Kelly ise hukkus tõepoolest õhulahingus Jaapani hävituslennukiga, kuid ühtegi lahingulaeva ei olnud ta pommitanud, sest neil päevadel ei viibinud Filipiinide lähistel ühtegi jaapanlaste sõjalaeva. See ei takistanud kapten Kelly legendil omandamast rahvasuus veelgi värvikamat kirjeldust, mille kohaselt olevat Kelly juhtinud oma lennuki Jaapani lahingulaeva pihta ja saanud nii Teise maailmasõja esimeseks enesetapulenduriks.

Jaapanlaste tegelik sissetung Lingayeni lahte leidis aset 22. detsembril 1941 ja oli erinevalt väljamõeldud lahingust sõjaliselt edukas. Sellest räägitakse kui Lingayeni lahe dessandist ja see moodustas ühe osa Filipiinide vallutamisest.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Toland, John. The Rising Sun: The Decline and Fall of the Japanese Empire 1936–1945. Barnsley: Pen & Sword Military Classics, 2005, pp. 245–246. ISBN 1844153045.