Lillepott

Allikas: Vikipeedia

Lillepotiks nimetatakse erineva suuruse ja kujuga anumaid, milles hoitakse ja kasvatakse taimi, kas kunstlikes ehk kodustes tingimustes. Sellised anumad võivad olla tehtud erinevatest materjalidest, kõige sagedamini keraamilised, plastmassist, puidust, metallist ning klaasist.

Lillepott võib olla kas eraldi anumana või koos lillepotialusega ja ka teise lillepoti sees käiva anumana (lillepoti ümbris).

Erinevalt ehislillepotist, on tavalistel lillepottide põhjas üks või mitu drenaažauku vee äravooluks. Drenaažaugud on vajalikud selleks, et taime või lille juured ei läheks liigsest üleniisutamisest mädanema. Äravooluavad teevad võimalikuks ka taimejuurte toitmise mulla kaudu, kui valada vesi näiteks lillealuse peale.

Lillepotte võib kasutada väga erinevatel eesmärkidel:

  • taimede transportimine,
  • istikute kasvatamine
  • taimede kasvatamine ruumis ning ruumipuudusel vms õues
  • külmakartlike taimede üle talve pidamiseks.

Samuti kasutatakse potte (väga suuri) soojalembeste troopikataimede kasvatamisel külmades regioonides kas kasvuhoones või botaanikaaedades.

Lillepotid on kasutuses mitmete sajandite jooksul. Muistsed egiptlased kasutasid neid taimede transportimiseks ühest kohast teise. Muistsed roomlased hakkasid tooma taimi ruumi (sisse) külmadel aastaaegadel. 18. sajandil kasutati lillepotte leivapuu seemnete transportimiseks Tahitist Lääne-Indiasse.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välisallikad[muuda | redigeeri lähteteksti]