Liam Gallagher

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Liam Gallagher esinemas San Diegos (2005)

Liam Gallagher, sünninimega William John Paul Gallagher (sündinud 21. septembril 1972 Burnage'is Manchesteris) oli ansambli Oasis (1991–2009) laulja ja laulukirjutaja. Pärast Oasise laialiminekut oli ta ansambli Beady Eye (2009–2014) liige. Kui ka see bänd laiali läks, alustas Liam Gallagher soolokarjääri. Tema debüütalbum "As You Were" ilmus 6. oktoobril 2017. aastal ja saavutas Suurbritannia plaadimüügi edetabelites esikoha[1].

Liam (iiripärane lühend nimest William) on tuntud eripärase laulmisstiili, ettearvamatu käitumise[2] ja terava keele poolest. Ta on üks omanäolisemaid Britpopi muusikuid.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

1972–1993. Lapsepõlv ja noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Liam sündis Manchesteris Burnage'is 1972. aastal iirlaste Thomas ja Peggy Gallagheri kolmanda lapsena. Ta on Oasise liikme Noel Gallagheri noorem vend.

Liami isa oli vägivaldne alkohoolik. Kuigi Liami vanemad vennad Noel ja Paul said suurema osa peksust ja sõimust enda kaela, traumeeris pealt nähtud vägivald sügavalt ka Liamit. Aastaid hiljem on ta öelnud, et see raev, mis Oasisega lauldes laval avaldus, on pärit just lapsepõlvest.[3] Kui Liam oli kümnene, võttis Peggy lapsed kaasa ja kolis Thomase juurest ära.

Paul ja Noel on tihti väitnud, et Liam oli juba noores eas tülinorija, eriti sageli oli tal erimeelsusi vanema venna Noeliga, kellega ta pidi tuba jagama. Ka täiskasvanueas on Liami ja Noeli suhted olnud vaenulikud[4]. Liami murdeiga oli keeruline: ta varastas kohalikest poodidest jalgrattaid, käitus äärmiselt ülbelt ning kord sai ta kolmeks kuuks koolikeelu.[5]

Liam hakkas muusikaga tegelema alles teismeea keskel[6]. The Stone Roses, The Who, The Kinks, The Jam, T. Rex, The Beatles jt olid need bändid, keda kuulates ta oma laulmisoskust arendas.

Liami muusikukarjäär sai alguse bändis The Rain, kuhu koolivend Paul "Guigsy" McGuigan kutsus ta vokalistiks. Bändile kirjutasid laule Liam ja Paul "Bonehead" Arthurs, kes oli bändi kitarrist. Noel Gallagher on Liami ja Boneheadi koostöö üle avalikult irvitanud ja on pidanud selle tulemust kohutavaks, kuid bänd tegigi proovi vaid kord nädalas ja ka mänguvõimalusi oli neil harva. Noel nägi neid esinemas 1991. aastal, kui ta oli tulnud koju Ühendriikidest, kus ta oli tuuritanud ansambli Inspiral Carpets transamehena. Liam pakkus Noelile bändi esikitarristi kohta. Noel nõustus tingimusel, et vaid tema hakkab bändile laulusõnu kirjutama. Umbes samal ajal muudeti Liami nõudmisel bändi nimi Oasiseks.

1994–2009. Britpop[muuda | muuda lähteteksti]

Noeli juhtimise ajal sõlmis Oasis esimese plaadilepingu ja nad salvestasid plaadi "Definitely Maybe" (1994), millest sai kõigi aegade kõige kiirema läbimüügiga Briti debüütalbum. Kõik selle plaadi laulud esitas Liam Gallagher.

1994. aastal nende esimese Ameerika turnee ajal muutis Gallagher Noeli laulude sõnu nii, et need oli vastumeelsed nii ameeriklastele kui ka Noelile. Pärast kontserti toimus tüli ja Noel lahkus bändist. Ta suundus algul San Franciscosse, siis Las Vegasesse. Las Vegases viibimise jooksul kirjutas ta "Half the World Away" ja paljud ütlevad, et ta kirjutas ka "(It's Good) To Be Free". Oasise järgmise albumi "(What's The Story) Morning Glory" lindistamise jooksul oli vendadel vägivaldne tüli. 1995. aastal paluti trummar Tony McCarrollil bändist lahkuda (põhjuseks tüli Gallagheriga).

"(What's The Story) Morning Glory" (1995) oli veelgi edukam, saavutades kolmanda koha plaadimüügi edetabelis, kuhu on koondatud kõik aegade jooksul Suurbritannias müüdud albumid[7].

Ka Oasise kolmas plaat "Be Here Now" (1997) oli edukas. Seda albumit müüdi 1997. aastal Suurbritannias kõige rohkem[8].

2000 avaldati neljas album "Standing on the Shoulder of Giants". Albumi salvestamise ajal lahkusid bändist Paul "Bonehead" Arthurs ja "Guigsy" McGuigan.

Oasise 2002. aastal ilmunud albumil "Heathen Chemistry" oli ka kolm Liam Gallagheri kirjutatud laulu, nende hulgas akustiline ballaad "Songbird", mis jõudis laulude edetabelis kolmandale kohale.

2005. aastal avaldatud plaadil "Don't Believe the Truth" oli teiste hulgas ka kolm Liam Gallagheri laulu: "Love Like a Bomb", "The Meaning of Soul", "Guess God Thinks I'm Abel".

2008 ilmus Oasise viimane album "Dig Out Your Soul", mille kolm laulu kirjutas Liam: "I'm Outta Time", "Ain't Got Nothin", "Soldier On". Seegi album oli väga populaarne ja tõusis Suurbritannias albumite edetabelis esikohale ning USAs Billboard 200 edetabelis viiendale kohale.

2009. aastal lahkus Noel Gallagher Oasisest, sest ta ei suutnud enam oma pidevalt tülitseva vennaga koostööd teha.

Laulukirjutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Liami esimesed teada olevad laulukirjutamise katsetused olid Oasise algusaegadel, enne kui Noel Gallagher bändiga liitus. Senini kirjutasid bändile laule Liam ja Bonehead. Liam kirjutas sõnad, Bonehead muusika. Liam oli laulu "Love Me and Leave Me" kaasautor. Esimene Liami kirjutatud laul Oasise plaadil oli "Little James". Liam kirjutas Oasise 2002. aasta plaadile "Heathen Chemistry" kolm laulu: "Born on a Different Cloud", "Better Man" ja "Songbird". Ka 2005. aasta albumil "Don't Believe the Truth" on Liami sulest kolm laulu: "The Meaning of Soul", "Love Like a Bomb" ja "Guess Gos Thinks I'm Abel".

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

7. aprillil 1997 abiellus Liam Patsy Kensitiga. Abielu lahutati 2000. aastal.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Liam Gallagher". Official Charts. Kasutatud 16.02.2019.
  2. "Liam Gallagher's biggest scandals". msn: entertainment, 29. september 2016. Kasutatud 22.01.2019.
  3. WENN. "Gallagher: 'Abuse Made Me A Better Artist'". contactmusic.net, 23. november 2007. Kasutatud 22.01.2019.
  4. Plitt, Amy. "Liam Gallagher vs. Noel Gallagher: Oasis Brothers’ Beef History Explained". RollingStone, 19. juuli 2017. Kasutatud 23.01.2019.
  5. Editors, TheFamousPeople.com. "Liam Gallagher Biography". TheFamousPeople.com, 6. oktoober 2016. Kasutatud 23.01.2019.
  6. Petridis, Alexis. "Liam Gallagher: ‘The German police pulled my teeth out with pliers’". The Guardian, 19. veebruar 2018. Kasutatud 22.01.2019.
  7. "Queen head all-time sales chart". BBC News: Entertainment, 16. november 2006. Kasutatud 18.02.2019.
  8. "End of Year Album Chart Top 100". Official Charts. Kasutatud 18.02.2019.

Tsitaadid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Distsipliin? Ma ei tea selle sõna tähendust."
  • "Igaüks teab, et kui sul on vend, siis hakkate kaklema."

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]