Liam Gallagher

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Liam Gallagher esinemas San Diegos (2005)

William John Paul Gallagher (sündinud 21. septembril 1972 Burnage'is Manchesteris) on ansambli Oasis laulja, Noel Gallagheri noorem vend.

Peale laulmise on ta tuntuks saanud ka oma ettearvamatu käitumise ja kriitikameelega. Pole harv juhus, kui ta kritiseerib avalikult paljusid tuntud artiste. Näiteks lubas ta George Harrisoni pea pealt golfi mängida. Ta hüüdnimeks on our kid.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

1972–1993. Lapsepõlv ja varased aastad[muuda | muuda lähteteksti]

Liam sündis Burnage'is 1972. aastal. Ta sündis Thomas ja Peggy Gallagheri kolmanda lapsena. Thomas oli sageli oma perega vägivaldne. Kuigi Liami vanemad vennad Noel ja Paul said suurema osa sõimust enda kaela, on Liam öelnud, et see avaldas talle sügavat mõju ja inspireeris teda artistiks saama. Kui Liam oli 10. aastane, võttis ema Peggy poisid kaasa ja kolis Thomase juurest ära.

Paul ja Noel on tihti väitnud, et isegi noores eas läks Liam tihti inimestega tülli, eriti venna Noeliga, kes oli ta toakaaslane. Vennad olid lapsepõlves probleemsed lapsed (eriti teismeeas). Liam visati 15-aastaselt koolist välja, sest ta kakles ja tahtis kohalikust poest jalgrattaid varastada.

Noel Gallagher on öelnud, et Liam näitas kuni teismeea lõpuni oma huvi muusika vastu välja. Liam oli kindel oma võimes laulda ja hakkas kuulama selliseid bände nagu The Stone Roses, The Who, The Kinks, The Jam, T. Rex ja The Beatles. Kui ta koolivend Paul "Guigsy" McGuigan kutsus Gallagheri vokalistiks oma bändi The Rain, oli ta sellega nõus.

Liam oli bändis koos kitarrisr Paul "Bonehead" Arthursiga sõnade kaasautor. Noel Gallagher on selle koostöö üle irvitanud ja kirjeldanud seda kui kohutavat. Isegi Liam ütles, et "me olime pask". Bänd tegi proovi vaid kord nädalas ega saanud eriti palju esinemisi. Ühel nende harval esinemisel 1992. aastal nägi Noel, kes oli just naasnud Ameerikast, neid esinemas. Kuigi talle bänd ei meeldinud, palus Liam tal nendega liituda. Noel oli nõus tingimusel, et ta on ainuke laulusõnade autor. Umbes sel ajal tahtis Liam, et bändi nimeks saaks Oasis.

1994–1998. Britpop[muuda | muuda lähteteksti]

Noeli juhtimise järgi õnnestus Oasisel saada plaadileping ja nad lindistasid plaadi "Definitely Maybe", millest sai kõigi aegade kõige kiirema läbimüügiga Briti debüütalbum.

Nende esimese Ameerika turnee ajal 1994. aastal muutis Gallagher Noeli laulude sõnu nii, et need oli vastumeelsed nii ameeriklastele kui ka Noelile. Pärast kontserti toimus tüli ja Noel lahkus bändist. Ta suundus algul San Franciscosse, siis Las Vegasesse. Vegases viibimise jooksul kirjutas ta "Half the World Away" ja paljud ütlevad, et ta kirjutas ka "(It's Good) To Be Free". Teise Oasise plaadi, "(What's The Story) Morning Glory" lindistamise jooksul oli vendadel vägivaldne tüli. 1995. aastal paluti trummar Tony McCarrollil bändist lahkuda (põhjuseks tüli Gallagheriga).

"(What's The Story) Morning Glory" oli isegi edukam, sest sai läbimüügilt kolmanda koha plaadiks Briti ajaloos. ´

7. aprillil 1997 abiellus Liam Patsy Kensitiga. Abielu lahutati 2000. aastal.

Laulukirjutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Liami esimesed teada olevad laulukirjutamise katsetused olid Oasise algusaegadel, enne seda, kui Noel Gallagher liitus. Liam ja Bonehead kirjutasid kamalutäie laule. Liam kirjutas sõnad, Bonehead muusika. Liam oli laulu "Love Me and Leave Me" kaasautors. Esimene Liami kirjutatud laul Oasise plaadil oli "Little James". Liam kirjutas Oasise 2002. aasta plaadile "Heathen Chemistry" kolm laulu: "Born on a Different Cloud", "Better Man" ja "Songbird". Ka 2005. aasta albumil "Don't Believe the Truth" on Liami sulest kolm laulu: "The Meaning of Soul", "Love Like a Bomb" ja "Guess Gos Thinks I'm Abel".

Tsitaadid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Distsipliin? Ma ei tea selle sõna tähendust."
  • "Igaüks teab, et kui sul on vend, siis hakkate kaklema."

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]