Liškiava

Allikas: Vikipeedia
Liškiava

leedu Liškiava
poola Liszkowo

Elanikke 57 (2011)[1]

Koordinaadid 54° 5′ N, 24° 3′ E
Liškiava (Leedu)
Liškiava
Liškiava

Liškiava on küla (endine alev) Leedus Varėna rajooni territooriumil Merkinė vallas. Küla asub Nemunase ääres ja jääb Dzūkija rahvuspargi aladele. Jõe ääres asub Liškiava paljand. Vaatamisväärsusteks on veel aastal 1772 valminud Kolmainu kirik ja dominiiklaste kloostri hoonetekompleks.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Küla juures asub linnamägi, mille kõrgus on 30 meetrit, pindala 100x50 meetrit. See võeti kasutusele kolmandal sajandil enne Kristust ja oli kasutusel IX sajandini. XIV sajandi alguses ehitati linnamäele kivist linnus. See oli üks Nemunase kaitseks rajatud linnustest, mis oli kasutusel XV sajandini. Grünwaldi lahingu järel jäi see tühjaks, säilinud on vaid selle edelatorni jäänused.[2]

Külast idas asub Liškiava hiiemägi, millel kõrgust 20 meetrit. Sellel asub kohalikes rahvajuttudes kajastatud kivi. Ristisõdijad püstitasid sellele mäele aastal 1387 kiriku. Puidust kirik rajati sinna ka XV sajandi teisel poolel, ent see põles XVI sajandi keskpaigas maha. XVII sajandil rajas Liškiava omanik Mikołaj Frąckiewicz-Radzimiński sinna oma häärberi, ent sajandi lõpus põles maha ka see hoone.[3]

Küla ise tekkis XV sajandil, mil ristisõdijad ei kujutanud endast selle piirkonna asunikele enam ohtu. Sajandi teisel poolel rajati ka Liškiava mõis, mille omanikuks oli Mihhail Glinski. Aastal 1644 loodi sealse kiriku juurde ka kihelkond.

Aastal 1684 läks Liškiava Sejny dominiiklaste valdusse. [4] Aastail 1704–1741 valmisid nii kloostri hooned kui ka kivist kirikuhoone. Ühtlasi kujunes Liškiava aleviks. XVIII sajandi teisel poolel asusid sinna dominiiklaste palvel elama ka juudid.

Poola jagamisel läks Liškiava Preisimaa valdusse, kujunedes idapoolseimaks Preisimaa asulaks. Aastal 1914 alev põles.

Esimese maailmasõja järel asus Liškiava Poola piiri ääres, aastail 1939–1940 aga Valgevene NSV piiri ääres. Aastal 1941 hukkasid Saksa okupatsiooniväelased seal ligi 200 juuti.[5] Sõja järel muudeti Liškiava külaks, Nõukogude võimu esindajad küüditasid 36 küla elanikku. Nõukogude perioodil oli Liškiava kohaliku kolhoosi keskasulaks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 2011 m. surašymas. Lietuvos statistikos departamentas, vaadatud 11.11.2018.
  2. Gintautas Zabiela. Liškiavos piliakalnis. Visuotinė lietuvių enciklopedija, Kd. XIII (Leo-Magazyn). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 452 lk.
  3. Jonas Balčiūnas. Liškiavos alkakalnis. Visuotinė lietuvių enciklopedija, Kd. XIII (Leo-Magazyn). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 452 lk.
  4. Švč. Trejybės parapija
  5. Holocaust Atlas of Lithuania

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]